Öğretmen Diyarı

Suriye\'lilere Harcanan Para ile 334 Bin Öğretmen Atanabilirdi

 Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş, Adalet ve Kalkınma Partisi(Ak Parti)'nin Kahramanmaraş kentinde yapılan 5. olağan kongreye katıldı. Kahramanmaraşlı milletvekillerinin de katıldığı kongreye kahramanmaraşlıların da yoğun ilgi gösterdiği öğrenildi. Kurtulmuş, uzun sayılabilecek bir konuşma yaptı. Onlarca konuya değindi fakat en çok dikkat çeken konu ise mülteciler konusu oldu.

 Başbakan yardımcısı Kurtulmuş, 2011 yılından beri mültecileri için harcanan paranın 5 milyar dolar(yaklaşık 12 milyar Türk Lirası) olduğunu açıkladı. Kurtulmuş, şu anda Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 700 bin mültecinin bulunduğu bilgisini de verdi. Suriyeliler için harcanan miktar dudak uçuklattı. Türkiye'nin yıllık mülteciler için harcamış olduğu para 4 milyar Türk Lirasını buluyor.

 Öğretmen atamalarının yaklaştığı şu günlerde Suriyeliler için harcanan para ile ne kadar öğretmen atanabileceğini hesapladık. 5 milyar dolar, yani yaklaşık olarak 12.000.000.000 Türk Lirası ile tam 334 bin öğretmenin ataması yapılabiliyordu. 2015 yılında harcanacak para da düşünüldüğünde Suriyelilere harcanan para ile tam 447 bin öğretmen atanabilirdi. Öte yandan bundan sonra mültecilere bakmaya devam ettiğimiz her yıl harcadığımız para ile en az 100 bin öğretmen atanıp, maaşları ödenebiliyor.

 Öte yandan Türkiye'de atama bekleyen resmi verilere göre 272 bin, gayrıresmi verilere göre ise 330-350 bin dolaylarında  öğretmen bulunuyor. Yüz binlerce öğretmen Şubat ayında yapılacak 15 bin öğretmen atamasını beklerken, Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmayanlara, mültecilere aktarılan kaynak dudak uçuklatıyor.

*Bu kıyaslama küçük bir örnek olarak ele alınmış ve kaynaklarımızın doğru kullanımı ile ilgili kendimizi geliştirmemiz gerektiği vurgulanmıştır. 

kaynak: Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol