Öğretmen Diyarı

Şubat\'ta Öğretmen Ataması Yapılmalıdır

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yaptığı açıklamada büyük ölçüde öğretmen acığını kapattıklarını ve acil durumlar dışında öğretmen ataması yapmayı düşünmediklerini belirtti.

 

Öncelikle, öğretmen açığının büyük ölçüde kapatıldığı açıklamasının yanlış olduğunu belirtmek isterim. Hala 100 binin üzerinde bir sayı telaffuz ediliyorsa öğretmen açığı fazla demektir. Ayrıca; İstanbul gibi kalabalık şehirlerde ikili öğretim(sabahçı-öğlenci) yapılmasına rağmen 60 kişilik sınıflar mevcuttur. Bu sınıflardaki öğrenci sayılarının düşürülmesi şarttır. Bu da bina ve derslik yapımından geçer. İhtiyaç olan okullar yapılmadığı için norm ihtiyacı görünmemektedir. Bu gizli öğretmen ihtiyaçları da göz önünde bulundurulmalıdır. Günümüz dünyasında 60 kişilik sınıflarla eğitime yer yoktur.

 

Ayrıca diğer bir konu, Şubat ayında yapılacak özür durumu atamaları. Yapılması neredeyse kesinleşen bu atamalar sebebiyle doğudan batıya doğru öğretmenler yer değiştirecektir. Bu yer değiştirme sonucunda özellikle doğuda öğretmen açığı artacaktır. Bu açıklara ücretli öğretmen görevlendirmek yerine ilk atama yoluyla kadrolu öğretmenleri atamak daha kalıcı ve kesin çözümdür.

 

Halen birçok sınıfta görev alan ücretli öğretmenlerin yerine kadro öğretmenlerin atanması da yine aciliyet içeren bir konudur. Aynı öğretmenleri kendi branşlarında kadrolu olarak atamak hem öğrenciler hem de öğretmenler için kalıcı ve kesin çözüm olarak görünmektedir.

 

Bu sebeplerle Şubat ayında yeni öğretmen ataması yapılması ihtiyaçtır. Bakanlık yetkililerini de bu konuda olumsuz açıklamalar yapmak yerine, atama bekleyen öğretmenler ve öğretmen bekleyen öğrenciler için girişimde bulunmaya davet ediyoruz. 

 

İLKER ÖZTÜRK / MEBPERSONEL.COM

twitter.com/ilkeroztrkk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol