Öğretmen Diyarı

ŞUBAT'TA ATANAN ÖĞRETMEN'LER DOĞUYA MI GİDECEKLER?

  Milli eğitim bakanlığı dün yaptığı açıklamada 2016 şubatta yapılacak olan 30 bin öğretmen atamasını 81 ile yapacağını duyurdu. Ve yapılacak 30 bin öğretmenin % 70 ini doğuya atayacaklarını duyurmuştur.  2016 şubat atamasında 30 bin öğretmenin tamamı yani % 100 ü doğuya atanmalı neden mi ?
            Şuan doğuda terör olaylarından dolayı öğretmen açığı artmıştır. Ve şubatta atanacak olan öğretmenler mart ayında göreve başlayıp tecrübe kazanmaları için bulundukları ilde eğitime ve staja tabi tutulacaklardır. Yani bu öğretmenler atandıktan 7-8 ay sonra atandıkları okula gidip görevlerine başlayacaklardır. Dolayısıyla şubatta atanan öğretmenler tecrübeli ve donanımlı olarak atandıkları okullara gidecektir.  Milli Eğitim Bakanlığı bunu fırsata çevirmeli ve şubatta atanan öğretmenleri % 70 ini değil % 100 ünü yani tamamını doğuda öğretmen açığı olan illere atamalıdır.
            Şubatta atanacak 30 bin öğretmenin tamamı doğu ve güneydoğudaki illere öğretmen açıkları dikkate alınarak en fazla 20 ile atanırsa doğudaki öğretmen sıkıntısı tamamen çözülmüş olur.
            Sayın bakanımız Nabi AVCI şubatta atanan öğretmenleri 4 yıl atandığı yerde tutacağız demişti bunuda hesaba katarsak şubatta atanan 30 bin öğretmenin tamamı yani % 100 ü doğuda ve güneydoğudaki öğretmen ihtiyacı en fazla olan 20 ile atanırsa önümüzdeki 4 yıl boyunca doğu ve güneydoğuda öğretmen ihtiyacı hiçbir şekilde oluşmayacaktır.
            Milli eğitim bakanlığına tavsiyemizdir şubatta atanan öğretmenlerin % 70 ini yani 21 binini değil ; % 100 ünü yani  30 bin öğretmenin tamamını doğu ve güneydoğuda öğretmen açığı en fazla olan 20 ile atamalı. Hem bu öğretmenler tecrübe kazanacağı için doğu illerinde sıkıntı yaşamayacaklardır hem de bu illerdeki öğretmen ihtiyacı tamamen karşılanacaktır.
            Umarız Milli eğitim bakanlığı yukarıdaki tavsiyemizi dikkate alır ve şubat atamasını hem öğretmenler hem de öğrenciler açısından fırsata çevirir .

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ali baygül 2 yıl önce

sayın editöre uyarı başlığı yanlış yazmışsınız şubatta atananların hepsi doğuya gitmeli olmalı başlığınız

Avatar
başlık yanlış 2 yıl önce

başlık yanlış galiba

Avatar
seçil uyanık 2 yıl önce

keşke milli eğitim bakanlığı böyle tavsiyeleri dikkate alsa ve kararlarını ayaküstü vermekten vazgeçse

Avatar
özlem asar 2 yıl önce

şubatta atanan öğretmelerin tamamı doğu ve güneydoğuya atanmalı