Öğretmen Diyarı

Şubat'ta Atanacak Öğretmen Sayısı Resmen Açıklanmalıdır

1 Kasım seçimleri için geri sayım sürüyor. Öğretmen atamaları gündemini koruyor. Bakan Avcı, öğretmen adaylarını heyecanlandıracak mesajlar vermeye devam ediyor. Ancak öğretmenler net bir açıklama yapılmasından ve kesin sayının verilmesinden yana. Bakan Avcı, Daha Net Konuşmaya Başladı Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, 2016 Şubat öğretmen atamalarıyla ilgili açıklamalarına devam ediyor. “Gençlerimiz memnun edeceğimizi tahmin ediyorum.” açıklamasının ardından AK Parti’nin seçim beyannamesinde Şubat atamasıyla ilgili yasal düzenleme yapılacağı belirtildi. “Şubat ayında kullanabileceğimiz 10 bin kadro var. Ama Şubat'ta 10 binin üzerinde atama yapacağız.” açıklamasıyla öğretmen adaylarını daha da heyecanlandıran Sayın Bakandan net ve kesin bir sayı bekleniyor. Bakan Avcı ayrıca katıldığı bir televizyon programında “2016 Şubat’ta toplu ve büyük bir alım yapacağız.” şeklinde açıklamalarda bulundu.  Şubat’ta 40 Bin Hayal Mi?

1)      Haziran seçim öncesi öğretmen adayları, ek atama yapılması için yoğun bir mücadele verdi ancak sonuç alamadılar. Şimdi seçim öncesi ek atama konuşulmuyor ama Şubat’ta 40 bin talebi var. Yapılan en son açıklamaysa 10 binin üzerinde atama yapılacağıdır.

 2)      Şubat öğretmen atama müjdesi tek başına bir anlam ifade etmemektedir. Çünkü zaten Şubat’ta 10-15 binlik bir atama yapılmaktadır. Müjde olarak sunulması için sayısal olarak net atamadan bahsedilmelidir.

3)      1 Kasım seçimleri öncesi Şubat atama sayısı açıklanırsa tartışmalar sona erecektir. Resmi bir açıklama gelmezse Şubat’ta 30-40 binlik atama hayaldir. Şubat’taki atamalar 2016 bütçesinden karşılanacağı için işin Maliye Bakanlığı boyutu da vardır.

4)      Şubat öğretmen atama sayısı 2016’da KPSS’ye girecek olanları da yakından ilgilendirmektedir. 2016’daki Şubat ve Eylül atamaları aynı yılın bütçesinden karşılanacaktır. Şubat ve Eylül dengesi gözetilerek atama planlaması yapılacaktır.

5)      2016 yılında Genel veya Yerel Seçimler yok. Dolayısıyla Şubat 40 bin, Eylül 40 bin talebine Maliye olumsuz cevap verecektir.

6)      “MEB Şubat’ta 40 bin atama yapacak haberleri” resmen açıklanmadıkça bir yorum, beklenti ve temenniden ibaret kalacaktır.

7)      MEB’in elindeki 10 bin kadroyu Şubat atamasına bekletmek doğru olmayacaktır. Çünkü Şubat ataması 2016 bütçesinden karşılanacaktır. Keşke kalan 10 bin kadroya seçim öncesi başvurular alınsa.   Yığılma Nasıl Önlenecek? Her sene ortalama 50-55 bin civarında öğretmen ataması yapılıyor. Öğretmen adaylarının ek atama talepleri sürekli olmaktadır. Yığılmayı önlemek için gerekli tedbirler alınmalıdır.

1.      Açık öğretim, İkinci öğretim öğretmenlik programları kapatılmalıdır.

2.      Fen-Edebiyat fakültelerinin öğretmenlik programları kademeli olarak kapatılmalıdır.

3.      MEB’in ve özel okulların öğretmen ihtiyaçları Eğitim Fakültelerinden karşılanmalıdır. Kontenjanlar da ihtiyaca göre belirlenmelidir.  

ÖZETLE;  Öğretmen atama haberleri ve taleplerini duymaya devam edeceğiz. MEB’in seçime kadar Şubat’ta atayacağı öğretmen sayısını resmen açıklaması faydalı olacaktır. 15 bin mi, 20 bin mi, 25 bin mi, 30 bin mi, 35 bin mi, 40 bin mi olacağı resmen duyurulmalıdır. Bakanlık, net sayı vermezse Şubat’ta 15 bin öğretmen atamasının yapılacağını söyleyebiliriz.  

Zeki KARA Eğitimci-Yazar  

  
KPSSCAFE.COM.TR 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim