Öğretmen Diyarı

ŞUBAT’TA 30 BİN ATAMA İHTİYACI KARŞILAMAYACAK


Türk Eğitim-Sen her yıl olduğu gibi bu yıl da öğretmenlerin sosyo-ekonomik durumlarını, mesleki sorunlarını tespit edebilmek amacıyla bir anket çalışması gerçekleştirdi. İnternet sitesi turkeğitimsen.org.tr ve 6 bağımsız internet sitesinde daha yer alan anket çalışmasına göre, ÜLKEMİZDE YAPILAN ÖĞRETMEN ATAMA SAYISI YETERSİZ VE ŞUBAT’TA 30 BİN ATAMA İHTİYACI KARŞILAMAYACAK.

ÖĞRETMENLERE GÖRE ÜLKEMİZDE YAPILAN ÖĞRETMEN ATAMA SAYISI YETERSİZ VE ŞUBAT’TA 30 BİN ATAMA İHTİYACI KARŞILAMAYACAK.

“Ülkemizde okullara yeterli sayıda öğretmen ataması yapıldığını düşünüyor musunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 73,7’si hayır cevabı vermiştir.

“Ülkemizin öğretmen açığını giderecek ölçüde atama yapmak için kaynağının olduğuna inanıyor musunuz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 84.6’sı evet cevabı vermiştir.

Ankete katılanların yüzde 70.7’si Şubat’ta 30 bin atamanın yetersiz olacağını düşünüyor.

Ankete katılanların yüzde 95.6’sı ücretli öğretmenliği olumsuz buluyor. Ücretli öğretmenliği olumlu bulmayanlara bunun nedenlerini sorduk. Buna göre yüzde 39.9’u hiçbir meslek grubunda olmayan bu uygulama öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırıyor, yüzde 29.3’ü eğitimde kalite ve verim sağlanamıyor, yüzde 18’i iş garantisi yok ve çok düşük ücretlerle çalıştırılıyorlar, yüzde 6.9’u ücretli öğretmenlik adeta bir istihdam modeli haline geldi, yüzde 4.4’ü iki yıllık meslek yüksek okulu ve açık öğretim mezunları bile ücretli öğretmenlik yapıyor, yüzde 1.5’i de diğer seçeneğini işaretlemiştir.

 

Kaynak: turkkamu.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim