Öğretmen Diyarı

Şubat öğretmen atamasında dikkat çeken rakamlar

Hükumet Şubat 2016 da 30 bin öğretmen atayacağı sözünü seçim vaadi olarak vermişti. Atama bekleyen öğretmenler 30 bin rakamından emin ancak hangi branştan kaç öğretmen alınacağı merak konusu. Bakanlığın verdiği ihtiyaç rakamlarından yola çıkarak tahmini öğretmen alım rakamlarını küsurata girmeden hesapladık;
Öğretmen ihtiyacına göre 2016 Şubat branş bazında atama kontenjanları

Öğretmen yetiştirme ve geliştirme genel müdür vekili Dr. Ali Yılmaz öğretmen atamaları konusunda kendisine yöneltilen soruya şu anda çalışan öğretmen sayısı ve ihtiyaç duyulan öğretmen sayısı hakkında detaylı olarak cevap verdi.

Yılmaz, an itibariyle ülkemizde görev yapan öğretmen sayısının 821.924 olduğunu belirtti. İhtiyaç duyulan tüm branşlardan toplam öğretmen sayısının ise, 
95,624 olduğunu ifade etti.
Şu an en fazla hangi branşta öğretmene ihtiyaç olduğuna ve en fazla öğretmenin bulunduğu branşın hangisi olduğuna yönelik olarak sorulan soruya oldukça detaylı cevap veren Dr. Ali Yılmaz, bazı branşlarda ihtiyaç duyulan öğretmen sayısını tek tek açıkladı.

 

İşte Yılmaz'ın açıkladığı sayılar;
Branş İhtiyaç Duyulan Sayı

Din kültürü ve ahlak bilgisi: 14.418

İngilizce: 13.517

Özel eğitim: 13.474

Rehberlik: 11.130

Sınıf öğretmenliği: 6.460

Okul öncesi: 3.694

Beden eğitimi: 3.611

Öğretmen yetiştirme ve geliştirme genel müdür vekili Dr. Ali Yılmaz bu rakamların yanı sıra Şubat'ta yapılacak 30 bin atamanın ardından atanacak öğretmenleri adaylık sürecinin beklediğini bu süreçte kendilerine en az 5 yıllık kıdeme sahip bir danışman öğretmen verileceğini, hizmet içi eğitim seminerlerine tabi tutulacaklarını ifade etti.

 

Genel Müdür Vekili Dr. Ali Yılmaz'ın belirttiği branşlarda ihtiyaç duyulan sayılardan yola çıkarak Şubat ayında yapılacak 30 bin öğretmen atamasında hangi branşa ne kadar kontenjan verileceğini tahmini olarak hesapladık. 

Not: Hesaplama yapılırken sadece ihtiyaç sayısına bağlı olarak kontenjanların belirlendiği varsayılmıştır.

İşte ihtiyaç olan rakamlara bağlı olarak Şubat 2016 atamasında oluşacak atama kontenjanları;

Branş 2016 Şubat atama kontenjanı

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 3.000

İngilizce : 4.000

Özel Eğitim : 4.500

Rehberlik : 3.500

Sınıf Öğretmenliği : 3.500

Okul Öncesi Öğretmenliği : 1.000

Beden Eğitimi : 1.500

Diğer Branşlar : 9.000

Toplam : 30.000

 

Kaynak: ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
t 2 yıl önce

Türkçe, fen bilgisi, sosyal bilgiler gibi branşlara da yer verirseniz böyle sayılarla yanlış algı yaratmamis olursunuz bu yazdığınız branşlarda ki ihtiyaçlardan belki daha fazla ihtiyaç var saydığım branşlarda .

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim