Öğretmen Diyarı

Şubat Öğretmen Atamaları En Az 30 Bin Kadro Olmalıdır

Milli Eğitim Bakanlığı, 2015 yılı Şubat ayında 15 bin atama yapılacağını açıkladı. 278 bin tane atama bekleyen branş ve sınıf öğretmeni atanmayı beklerken ve okullarımızda şu an 40 bin civarında ücretli öğretmen çalıştırılırken 15 bin atama yapılmasını ÖĞ-DER olarak doğru bulmuyoruz.

Bakanlığımıza ve vekillerimize sesleniyoruz okul açmakla eğitim yapılmıyor. Eğitimin asıl öznesi olan öğretmen yoksa, öğretmenle eğitim yarım yamalak yapılıyorsa başarıdan nasıl söz edilebilir. 20 ilçemiz var.

Hangi ilçemizde Milli Eğitimlerimiz gerçek öğretmen ile çalışabiliyor. Birçok ders farklı branşlarla vekillerle dolduruluyor. Bunun için ÖĞ-DER ERZURUM ŞUBESİ olarak belirlediğimiz şu hususların Bakanlığımızca acilen konulmasını istiyoruz.

1-Milli Eğitimin gerçek öğretmen ihtiyacı ortaya çıkarılmalıdır.

2- Bakanlığımız sözleşmeli öğretmen ayıbından kurtulduğu gibi Asgari yani öğretmen çalıştırılması ayıbına da son vermelidir. Bu noktada Bakanlığımız kabahati Maliye’ye atmamalıdır. Sözleşmeli konusunda olduğu gibi eğer istenirse öğretmen sorunu da çözülebilir.

3-Doğu da birçok okulda öğretmen sıkıntısı farklı branşlardan sağlanırken asıl branşların kapıda atama bekletilmesini doğru bulmuyoruz. Doğuda binlerce öğretmen ihtiyacı var.

4-En az 30 bin öğretmen ataması için şubatta bir çalışma yapılmalıdır.

5-Milli Eğitimde yıllardır görev yapan Mühendislik Fakültesi mezunu sınıf öğretmenleri kendi mezun oldukları alanlarla bakanlıklara Tarım bakanlığına veya diğer bakanlıklara mezuniyet branşlarında mühendis olarak geçişi sağlanarak onların yerine de sınıf öğretmeni ataması yapılmalıdır. Bunların sayısının 20 bin üzerinde olduğu belirtiliyor. Bu sorun çözülürse atama bekleyen 20 bin sınıf öğretmeni için atanma oluşturulabilir.

ABDULLAH İKİNCİ

ÖĞ-DER (ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ)

ERZURUM BAŞKANI

\"SGK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim