Öğretmen Diyarı

ŞUBAT ATAMASINDA BARAJ MI OLACAK?

MEB şubat ayında 15 bin öğretmen ataması yapacak taban puan 50 mı yoksa 60 mı olacak.. Atama bekleyen öğretmenler sorunun cevabını merakla bekliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı olağanüstü bir gelişme ve aksaklık olmazsa Şubat ayının en geç 2. haftasına kadar 15 bin öğretmen ataması yapacak. Yaklaşık 270 bin öğretmen atama beklerken ve takvim yaklaşmışken gözler MEB'e çevrildi.

 

15 bin kontenjanın az olması ve her branşın kendi branşı için çeşitli nedenlerle yüksek kontenjan talep etmesi baraj puanını akıllara getirdi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın en son açıkladığı en çok öğretmen ihtiyacı olan iki branşı ve dolayısıyla diğer branşların kontenjanını baraj puanının kaç olacağı etkileyecek.

 

  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği ile Özel Eğitim branşı en çok ihtiyaç duyulan öğretmen listesinde ilk 5'te yer alıyor. Baraj puanı 50 olursa Özel Eğitimden yaklaşık 200-250 kadar öğretmenin ataması yapılabiliyor. Çünkü KPSS'de 50 ve üzeri alan ancak o kadar aday bulunuyor. Bilindiği üzere Özel Eğitim branşı Eylül ayında yapılan 40 bin öğretmen atamasında 53 puan ile kapatmıştı.  Din Kültüründe ise yine toplam verilecek kontenjanın 50 baraj puanı olursa dolmayacağı aşikar.

 

Baraj puanı 60 olur ise Özel Eğitim branşından neredeyse hiç atama yapılamayacak. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğinden ise en fazla 50 kadar adayın atanacağı tahmin ediliyor. Eylül ayında yapılan 40 bin öğretmen atamasında Din Kültürü branşı 60.19 minimum puanı ile kapatmıştı.

 

Baraj puanı 60 olur ise toplamda Din Kültürü ve Özel Eğitime verilmesi tahmin edilen yaklaşık 3000-3500 kadar kontenjanın %90'ından fazlası boş kalacak. Bu boş kontenjanlar diğer branşlara dağıtılacak. Baraj puanının 50 olması durumunda ise yaklaşık 2000 kontenjanın boş kalacağı tahmin ediliyor. Öte yandan MEB, baraj puanı ve ilgili puanın üzerinde bekleyen adayları hesaplayıp da bir kontenjan belirlerse o zaman ek atamaya gerek kalmayacaktır.

 

Baraj puanının yine 50 olacağı düşünülüyor. Fakat 2015 Şubat ayı 15 bin öğretmen atama kılavuzu yayınlanmadan kesin bir şey söylemek güç. Baraj puanının 50'nin altına düşmesinin çok çok zor olduğunu belirten uzmanlar 60 puana çıkarılmasını da biraz ihtimal dışı buluyor.  

 

 

Kaynak:mebmedya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol