Öğretmen Diyarı

ŞUBAT ATAMASI İLE BEDEN EĞİTİMİ DEFTERDEN SİLİNDİ

Hükumetin seçim vaatlerinden olan 30 Bin öğretmen atamasında çalışmalarını sürdüren Milli Eğitim Bakanlığı, kadro dağılımları ve başvuru şartlarını açıkladı. Ancak kadro dağılımlarından tek mağdur edilen bölüm Beden Eğitimi Öğretmenliği oldu. Zira Bakan Nabi Avcı’nın çıktığı her canlı yayın programında adaletli bir dağılım yapacaklarını belirtmesine rağmen 4.500 açığı olan bir bölüme ihtiyacın %16,5 oranında kadro vermesi yıllardır öğretmen olmayı bekleyen ve hükumetin spor projelerinden ümitlenen Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni adaylarının üzerine tabiri caizse bir kazan kaynar suyu döktü. Bazı bölümlerin açıklarının %50’sini kapatan Milli Eğitim Bakanlığı, heyecanla öğretmen olmayı bekleyen ve minikleri sporla tanıştırmak için sabırsızlanan öğretmen adaylarına sadece 714 (toplam açığın %16,5’i) kadro vermeyi tercih etti. Elbette Milli Eğitim Bakanlığı istediği bölüme istediği kontenjanı verebilir ancak sportif ve sanatsal etkinliklere katılıma göre TEOG Puanına %30 katkı yapacağını açıklayıp ardından beden eğitimi öğretmenlerine verilen kontenjanı en sona atması “Bakanlık günü mü kurtarmak istiyor.” sorusunu akıllara getirdi.

Okul Müdürleri Beden Eğitimi Dersini İstemiyor!

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri kadro dağılımlarından Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliğinin en sona atılmasının sebebini ise okul müdürlerinin Beden Eğitimi derslerinin boş geçtiğini, ayrıca hafta sonları açılacak olan takviye kurslarına Beden Eğitimi dersini koymanın öğrencilere hiçbir katkı sağlamayacağını bahane göstermesi, öğretmen adaylarını adeta çileden çıkardı. Özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığının kurulmasının ardından Olimpiyat Oyunlarında büyük hedefler koyan Hükumetin spora katılım ve spor kültürünün gelişmesinde en kritik ders olan Beden Eğitimini hiçe sayması Bakanlıklar arası eş güdümün ne kadar koordineli olduğunu ortaya koydu. Açık sayısına göre verilen kadro oranında en geriye atılan Beden Eğitimi Öğretmeni adayları yapılan bu açıklamalardan sonra “Türkiye’de spor bitmiştir.” kanısında birleşerek Bakanlık yetkililerinin artık Beden Eğitimi derslerini defterden sildiği görüşünde hem fikir oldu.

Türk Sporunun Geleceği TEOG ve YGS ile kurtulabilir mi!

Sosyal Medya ortamında bir araya gelen Beden Eğitimi Öğretmeni Adayları, kadro dağılımlarının açıklanmasının ardından ortak bir fikirde karar kıldılar. Henüz bir hafta önce karnelerin dağıtılmasının ardından yaşanan ölümlü intihar vakaları, not odaklı sistemin başarısını sorgular nitelikte bir durum olduğunu; bu noktada öğrenci ve velilere başarının sadece teorik derslerle değerlendirilmemesi gerekliliğin anlatılmasında Milli Eğitim Bakanlığına büyük görev düştüğünü, çözüme gelindiğinde ise Beden Eğitimi Derslerinin işlevinin yok sayıldığına kanaat getirdiler. Hele hele geçen yıl yayınlanan “Ulusal Gençlik ve Spor Politikası Belgesi” kapsamında hedeflenen yaygın spor kültürü ve olimpik hedeflere TEOG ve YGS gibi sınavlarla erişilemeyeceğini düşünen adaylar, Beden Eğitimi derslerinin müfredata etkili bir şekilde yerleştirilip aktif katılım sağlayacak projelerle modernize edilmediği taktirde Türk sporunun geleceğinin karanlık olacağı görüşünde birleşiyorlar.

Devşirme modası devam mı edecek!

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni adayları, Gençlik ve Spor Bakanlığının güdümündeki Atletizm, Yüzme ve Cimnastik Federasyonlarının (Temel Spor Branşları) devşirme sporculara bel bağlaması ve spora düzenli katılımdaki sayısal verilerin düşük olmasında, Milli Eğitim Bakanlığının Beden Eğitimi ve Spor derslerine gerekli önemi vermemesine bağlıyor ve bu şekilde ülke sporunun millileşemeyeceğini savunuyorlar.

“Okulu sevdirmenin yolu spordan geçiyor”

Bir Beden Eğitimi öğretmeni adayı Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı adaletsiz kadro dağılımının ardından sosyal medyada yaptığı açıklamada “11-12 yaşındaki henüz spor yapmanın tadına varamamış bir öğrenciye okulu sevdirmenin en mantıklı yolu ona hareket etme imkânı tanımaktır. TEOG’da başarı için önce öğrencilere okulu sevdirmeniz lazım. Sanat ve Spor Eğitimi derslerinden başka okulu daha eğlenceli hale getirebilecek başka dersler var mı? Bu soruyu yetkililerin açıklamasını istiyorum!” Diyerek isyanını dile getirdi.

Beden Eğitimine %16,5 Kontenjan verildi!

Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı kadro ilanında, 104 farklı branşta daha önceden sözü verilen 30.000 adet kadroyu branşlara göre dağıttı. Bazı branşlarda ihtiyacın %50’sine kontenjan ayrılırken Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği 104 bölüm arasında en son sıraya çekilerek daha önceden Bakanlık tarafından ilan edilen ihtiyacın sadece %16,5’ine kontenjan ayrıldı. Bakanlığın Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerine yaşattığı bu hüsran ise adayları tam anlamıyla şoke etti. Yıllarca KPSS sınavından yüksek puan almak için çabalayan ve Sınıf Öğretmenliği, Din Kültürü

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
erdem 2 yıl önce

tebrik ederim hocam. sonuna kadar haklısınız. malesef bu uygulamaya layık görüldük...

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim