Öğretmen Diyarı

ŞUBAT 2016'DA ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK MI ?

2015 yılında gerçekleçen 37 bin öğretmen atamasından sonra yeni atama bekleyen öğretmen adayları şubat atamasının yapılıp yapılmayacağı konusunda merak içerisindeler.Bilindiği üzere 2015 yılı öğretmen atamalarında Milli Eğitim Bakanlığına 47 Bin kadro ayrılmış bu 47 bin bin kadrodan Maliye Bakanlığı tarafından izin verilen 37 Bin Öğretmen ataması gerçekleşmişti. Milli Eğitim Bakanlığı'na ayrılan 10 Bin kadro atama için ayrılmış durumda.Olası bir öğretmen atamasında bu ayrılan 10 Bin kadronun devreye gireceğini düşünüyoruz.

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Şubat-Ağustos dışı atama taleplerinin yerine getirilmeyeceğini çok kez açıklamış hatta en son talep edilen atamada dönem ortasında öğretmen atanmasının uygun olmayacağını hatta karışıklıklara sebep olacağını belirtmişti. Şubat ayında ise 10 bin dolaylarında bir öğretmen atamasının yapılması ihtimal dahilinde olabilir. Fakat atama bekleyen öğretmenler de bu konuda bölünmüş durumda. Kasım, Şubat ve 2016 yılı yaz aylarında yüksek atama yapılmasını isteyen gruplar bulunuyor.

Şubat 2016'da Öğretmen ataması konusunda ise Milli Eğitim Bakanlığın'dan yapılan açıklamalarda şu anda görünen herhangi bir gelişme bulunmamakta. Fakat Başbakan Davutoğlu tarafından 4 Ekim 2015 tarihinde AK Parti Seçim Beyannamesi'nin açıklamsında Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından bu konuda bir açıklama yapılabileceği akıllara geliyor.

Öğretmen adayları 4 Ekimde Başbakan tarafından yapılacak olan bu açıklamaya kitlenmiş durumda. 2016 KPSS/ÖABT sonrasında kaç bin öğretmenin atanacağının da müjdesinin verilmesinin beklendiği 4 Ekim gününde farklı sürprizler de yaşanabilir. 2016 Ağustos- Eylül dönemi için 50 bin üzerinde bir öğretmen atamasının sözü verileceği düşünülüyor. Atama bekleyen öğretmenler çok daha fazla atama yapılmasının ve sözünün verilmesinin uygun olduğunu düşünüyor.

Öte yandan 2015 Yılında Sosyal Bilgiler ve Coğrafya dallarında yapılması gereken Öğretmen atamaları davaların sonuçlanmaması dolayısı ile yapılamamıştı. Bugün Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından yapılan açıklamada gün içerisinde Coğrafya Öğretmenlerinin atamaları için sürecin başlatılacağı haberini sosyal medya Twitter üzerin yapmış olduğu açıklamada verdi.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim