Öğretmen Diyarı

Sözleşmeli Öğretmenlikte Mülakat Kpss-Öabt Puan Oranı?
 Milli Eğitim Bakanlığı bir ilke imza atarak Ağustos atamalarını iptal etti. Bununla birlikte sadece Şubat ataması yapılacağını açıkladı. Açıklamalar art arda geldi ve öğretmen atamalarında ilk kez mülakat (sözlü sınav) uygulaması başlatılacağı MEB tarafından beyan edildi. Aslında bakanlık sözlü sınavın temellerini geçtiğimiz yıl atmaya başlamıştı. İlk kez uygulamaya konan aday öğretmenlik uygulamasında mülakat ile asli öğretmenliğe geçirilen öğretmenler MEB planının ilk aşamasını oluşturdu.

Milli Eğitim Bakanlığı bu yöntemle öğretmenleri kurulan komisyonlarda sözlü olarak da bir süzgeçten geçirdi. Çok sayıda sınava girip öğretmenlik için fakülte bitiren öğretmenler KPSS, ÖABT gibi sınavlardan sonra aday öğretmenlikte üst üste yapılan denetim sınav ve mülakattan sonra ancak asli öğretmenliğe geçebiliyor. Bu durum öğretmenlerin hükumete yakın olmak zorunda bırakıldığı, yine hükumete yakın bir sendikaya üye olmanın teşvik edildiği eleştirilerine yol açarken, sendikalı aday öğretmenlerin neredeyse tamamının aynı sendikaya üye olması yapılan eleştirilere haklılık payı çıkartıyor.Peki ilk atama ile sözleşmeli öğretmen olarak atanacak olan öğretmenler için uygulanacak yöntemde KPSS-ÖABT puanları ile mülakat puanlarının etkisi ne kadar olacak. Atamada mülakat yüzde kaç etkili olacak.

Bakanlık tarafından henüz açıklanan bir bilgi olmamakla beraber, mülakat puanının etkili bir oranda uygulanması bekleniyor. Şöyle ki, bakanlık KPSS-ÖABT puanı yüksek olan bir öğretmeni mülakatta elemek istediğinde eğer mülakat yüzdesi düşük olursa bunu başaramaz. Mesela 95 puan alan bir öğretmeni elemek istediğinde % 10 gibi bir mülakat etkisi bunda başarılı olmayabilir. Bu nedenle mülakat puanının etkili bir oranda tutulması bekleniyor. Böylece hükumet dolayısı ile bakanlık kendi kurduğu komisyonca uygun görülen öğretmenleri göreve alacak, çalışmak istemediği öğretmenlerin önünü yüksek mülakat puanı ile kesmiş olacak. Bunların tamamı tahminden ve geçmişteki yönetici atama vb. uygulamalara dayanılarak çıkartılan sonuçlardan ibarettir.
Tüm bu detaylar ışığında Milli Eğitim bakanlığı'nın öğretmen alımlarında ilk kez uygulamaya koyacağı ''Çakılı Sözleşmeli Öğretmen'' uygulamasında mülakat puanının etkisinin en az % 40 ve üzeri olması bekleniyor. Maksimum etki tahmini ise % 50. Bunun üzerindeki oranlar KPSS ve ÖABT sınavlarının etkisini tamamen bitirebileceğinden ve çok büyük tepkilere yol açabileceğinden daha fazla bir oran beklenmiyor. Ancak bu oranlar bile öğretmenlerin atamalarda siyasi ayrımcılık endişesi yaşamalarına neden oluyor.Kaynak: öğretmenlersitesi/ÖZEL HABER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim