Öğretmen Diyarı

Sözleşmeli öğretmenler başvuru için eylül'ü bekleyecek
Milli Eğitim Bakanlığı 15 bin öğretmen alınacağını duyurmuştu. Sözleşmeli alınacağı açıklanan öğretmenlere ilişkin çok önemli bir planlama eksiği ortaya çıktı. Öğretmenlik başvurusu yapacak adayların ÖABT sınavına henüz girmemiş olmaları nedeni ile sınav sonucuna göre alınacak ön başvuruların Eylül ayı içerisinde yapılması zorunlu bir hal aldı.

MEB, geçtiğimiz günlerde sözleşmeli öğretmen alım kılavuzunu yayımladı. 12 bin kontenjan için ön başvurularda, ÖABT beklenecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, 3 Ağustos'da yaptığı açıklamada, kılavuzun 4 Ağustos Perşembe günü yayımlanacağını belirtmişti. Müsteşar Yusuf Tekin önbaşvuruların da 8 Ağustos'ta alınacağını ifade etmişti.memurlar.net olarak daha ÖABT yapılmamışken nasıl önbaşvuru alınacağını sorgulamış ve yanlış bir açıklama yapıldığına dikkat çekmiştik.Bugün açıklanan kılavuzda da, söylediklerimizde haklılık olduğu ortaya çıktı. Sadece 2 bin 753 kontenjan için 8 Ağustos'ta başvuru alınacak. Kalan 12 bin 247 kontenjan için 5 ile 8 Eylül tarihleri arasında önbaşvuru alınacak.Yine MEB Müsteşarı Tekin, öğretmen adaylarının atamalarının eğitim öğretim döneminin başlangıcına yetiştirileceğini söylemişti. Ama KPSS10 puanıyla başvuruları alınanlar dahil, tüm öğretmenler kılavuza göre 10 Ekim'de göreve başlayacak. Bunun en büyük nedeni ise sözlü sınav süreci...

Eylül ayında başvurması gereken branşlar ve kontenjanlar şu şekildedir:


Türkçe: 565

İlköğretim Matematik:984

Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji: 587

Sosyal Bilgiler:121

Türk Dili ve Edebiyatı:287

Tarih: 98

Coğrafya: 83

Matematik (Lise): 375

Fizik:156

Kimya:143

Biyoloji:154

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi:1479

Yabancı Dil (Almanca, İngilizce):1604

Rehberlik:503

Okul Öncesi: 774

Sınıf Öğretmenliği: 4334 

Toplam: 12.247


Kaynak:www.memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim