Öğretmen Diyarı

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?
Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri 1 yıldır ve bu süre zarfında sözleşmeler feshedilmezse mesleklerine devam edeceklerdir. Gözetlemeleri ise sözleşmeyi takip edenler yapacaktır, bu suretle 4 yılı geçmemesi gerekmektedir. Öğretmenler yer değiştirme takvimine de uymak zorundadırlar.

Sözleşme fazlalığı yaşandığı taktirde valilik olaya el koyarak fazlalığın giderilmesi için puan sistemi devreye girecek ve adaylar puan sistemi ile kamu kuruluşlarına girecektir. Aksi taktirde birçok öğretmen yine açıkta kalacak ve kurunun yanında yaşta yanacak. Valilik sözleşmeli öğretmenleri belirli bir sınava mı yoksa daha önce aldığı atama puanına mı yoksa mezun olduğu üniversitenin okul puanına mı bakacaktır şuan için bilinmemekte.

Özel durumdan dolayı sözleşmelerini fesheden öğretmenler için yani bu durum hamilelik, askerlik, uzun tedavi süreçli hastalıklar doğrultusunda sözleşmeler dondurulacak daha sonra süreç bittiğinde öğretmenin isteği üzerine görevine tekrar gelerek eski sözleşmesine devam edebilecektir.

Sözleşmeli Öğretmen Alım Tarihi

Sözleşmeli öğretmen alımları 8 Ağustos tarihinde başlamıştır. 18 şehirde yapılacak olan mülakatlara katılım sağlamak isteyen öğretmenler yukarıda belirtmiş olduğumuz resmi internet sitelerinden gerekli bilgileri alarak başvurularını yapabilir ve mülakatlara girebilir. Seçilen öğretmenler yeni eğitim öğretim yılında görevlerinin başına gelebilecekler, bazı duyumlar sözleşmelerin içeriğini değiştirdiğini öne sürmüştür buna yanıt veren Bakan Yılmaz sözleşmelerde hiçbir değişikliğin olmadığını detaylı bir şekilde basın mensuplarına açıkladı.

Sözleşmeli öğretmen alımlarında yapılacak olan mülakat sözlü olacaktır, öğretmen adayları mülakata geldiklerinde en fazla 5 tercih yapabilme haklarına sahiptir, tercihlerini yapan öğretmenler mülakattan geçemezlerse eğer valiliğin düzenlemiş olduğu diğer bir sözlü mülakata tabi tutulacak ve alımlar gerçekleşecektir.

1-Memur Kanunları çerçevesinde adayların bu özellikleri taşıma niteliğinde bulunmaları gerekmektedir.

2-Başvuru yapacak öğretmenlerin Türk olması gerekmektedir, KKTC vatandaşlığı taşıyanlar için vatandaşlık şartı aranmayacaktır.

3-Adayların mezun olduğu yükseköğretim programları, atamalar dahilinde bakanlığın belirlemiş olduğu kararlara uymak zorundadır.

4-Yurtdışında eğitim gören ve eğitimini tamamlayan öğretmenler adaylarının formasyon sonucundan aldıkları belgelerin Türkiye de işleyiş görmesi ve denkliğe uyması gerekmektedir.

5-Başvuru yapacağı yıl öğretmenlerin KPSS sınavına girmiş olmaları ve (KPSSP10 ve KPSSP121) itibariyle 50 puan ve üzerinde puan almış olması gerekmektedir, aksi taktirde başvuruş kabul edilmeyecektir.

6-Öğretmenlik ve Devlet Memurluğu yapmışsa eğer görev yaptığı süre içerisinde hiçbir şekilde ceza ile yükümlü tutulmuş olmamalıdır. Daha önce sözleşmeli çalışmışsa eğer sözleşme öncesinde feshedilmiş ve feshedilme tarihinin üzerinden en az 1 yıl geçmiş olmalıdır.

Öğretmenlik başvurusundan geçen öğretmenlerimiz yeni Eğitim-Öğretim yılında görevlerinin başına geçerek mesleklerini idrak edebileceklerdir. Mülakatları geçen öğretmenlerimize şimdiden görevlerinde başarılar diler mutlu ve umutlu bir nesil yetiştirmelerini temenni ederiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim