Öğretmen Diyarı

Sözleşmeli Öğretmen iken açılacak olan kadrolu veya yeni bir sözleşmeli öğretmenlik alımına başvurulabilir mi?
Milli Eğitim Bakanlığı'nın sözleşmeli öğretmenlik alımı ile ilgili yönetmeliği yayılaması ile birlikte öğretmen adayı arkadaşlar konu ile ilgili sitemize sürekli sorular yöneltmekte. Merak edilen konulardan birisi de sözleşmeli olarak atandıktan sonra, sözleşme süresi dolmadan açılacak olan yeni bir sözleşmeli öğretmen alımına (farklı bir il tercihi için) veya kadrolu öğretmen alımına başvurmak mümkün müdür? Sorunun öncelikle "sözleşmeli öğretmen iken sözleşme süresi dolmadan ikinci bir sözleşmeli öğretmen alımına müracaat etmek mümkün müdür?" kısmını cevaplayacak olursak; malumunuz sözleşmeli öğretmenlik alımı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı  03/08/2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Sözleşmeli Öğretmenlik İstihdamına İlişkin bir yönetmelik çıkarmıştır.
Bu yönetmeliğin 23. maddesinin 5 fıkrası "Sözleşmeli öğretmenler, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmeleri nedeniyle sözleşmelerinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmeleri hâlinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe sözleşmeli öğretmen olarak atanmak üzere başvuruda bulunamaz." şeklindedir.
Bu maddeden de anlaşılacağı üzere sözleşmesini fesheden bir öğretmenin bir yıl geçmeden yeni bir sözleşmeli öğretmenliğe başvurması söz konusu olmayacaktır. Yeni bir başvuru için de bakanlık istifa etmemiş, halihazırda sözleşmeli olarak çalışan bir öğretmenin başvurusunu da zaten kabul etmeyecektir. Ancak istifa etmiş ve istifasının üzerinden en az bir yıl geçmiş olanlar, ilk defa başvuranlar gibi yeni bir sözleşmeli öğretmen alımına başvurabilecektir.
Sözleşmeli iken Kadrolu Öğretmen İstihdamına yönelik açık bir ifade olmamasına rağmen geçmiş yıllardaki uygulamalar da dikkate alınarak, sözleşmeli öğretmen iken gerekli olan sınav aşamalarında başarılı olan öğretmenler açılacak olan kadrolu öğretmen alımlarına başvuruda bulunabileceklerdir.

Kaynak: www.ogretmendenhaber.net/ÖZEL HABER


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim