Öğretmen Diyarı

Sözleşmeli Öğretmen Atamaları 2016 - Ne zaman, Hangi illere, başvuru şartları nedir?
 Sözleşmeli öğretmen atamaları ne zaman yapılacak? Sorusu 2016 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın bünyesinde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmak isteyen öğretmen adayları tarafından merak ediliyor.  Geçtiğimiz günlerde öğretmen atamaları ile ilgili yeni düzenlemeler yapan meb in yeni projesi Sözleşmeli Öğretmenlik hayata geçiriliyor.  

(MEB) Milli Eğitim Bakanı'nın yapmış olduğu açıklama sonrasında ve “çakılı sözleşmeli öğretmen” modelini içeren yasa taslağı hazırlaması ile başlayan süreçte sona geliniyor. 2016 yılında Sözleşmeli olmak isteyen öğretmen MEB, Milli Eğitim Bakanı'nın katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalar sonrasında gündeme gelen sözleşmeli öğretmelik nasıl olacak? rmerak ediyorlar. Sözleşmeli Öğretmen ataması ile ilgili olarak, Meclisten çıkacak kararın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasından sonra MEB tarafıdan şekilleneceği edinilen bilgiler arasında. Sözleşmeli Öğretmen atamaları ne zaman yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde sözleşmeli olarak görev yapmak isteyen öğretmelerin başvuruda bulunacakları sözleşmeli öğretmen atamaları ile ilgili yapılan açıklamaya göre, 2017 yılının Şubat ayında gerçekleşecek.

Geçtiğimiz yıllarda uygulanan Sözleşmeli öğretmen alınıma yeniden başlanacak. İlk sözleşmeli öğretmen alımı Şubat ayında gerçekleşeceği açıklanan atamaların,kısa süre önce edinilen bilgiye göre Eylül ayında tamamlanacağı öğrenildi. Bakanlık, sözleşmeli öğretmen sürecini, Şubat atamalarını beklemeden yaz aylarında başlatmayı planlıyor. Mülakatların ardından seçilecek öğretmenlerin Eylül ayında, görevlendirilmesi hedefleniyor. sözleşmeli öğretmen başvuruları ile Sözleşmeli Öğretmen başvuru tarihi ve Sözleşmeli öğretmen nasıl olunur? Sözleşmeli öğretmen şartları ne? Sorularının cevabını ve sözleşmeli öğretmenler neye göre alınacak? Sözleşmeli öğretmenlerin atanacağı iller hangileri? meb sözleşmeli öğretmenler kaç lira maaş alıyorlar? sorularının cevabını haberin devamında ve ajanshaber.com da bulabilirsiniz.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMALARI İÇİN SONA GELİNİYOR

Sözleşmeli öğretmen atamaları yeniden başlıyor. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın TRT haber kanalında katıldığı bir programda yapmış olduğu açıklama ile gündeme gelen Sözleşmeli öğretmen alımlarının ilkinin Şubat ayında yapılacağını açıklamıştı.TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç’un sorularını cevaplayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmen açıklarını kapatmak için sözleşmeli öğretmen sistemini yeniden getireceklerini belirterek, "İlk sözleşmeli öğretmen alımını şubatta yapacağız." dedi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN ATAMALARI EYLÜL'DEN ÖNCE TAMAMLANACAK

Sözleşmeli öğretmenlik atamalrı için tarih kesinleşti. Doğu ve Güneydoğu illerinde görevlendirilecek sözleşmeli öğretmenler için sürece dair detaylar netleşiyor. Milli Eğitim Bakanlığı, bu bölgelerde görev yapan 14 bin ücretli öğretmenin yerine sözleşmeli öğretmenler atamayı planlıyor. Bu bölgelere atanan kadrolu öğretmenlerin yüzde 60'ının 1 yıl sonra yer değişikliği talebinde bulunması üzerine başlatılan "sözleşmeli öğretmen" çalışmasının ayrıntıları netleşiyor.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN YERİNİ SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER ALACAK

NTV'de yer alan Bakanlık verilerine göre, Türkiye genelindeki 47 bin ücretli öğretmenin 3'te biri Doğu ve Güneydoğu'da görev yapıyor. Yeni dönemde bu öğretmenlerin yerini, sözleşmeli öğretmenler alacak. Başvuranlar önce KPSS puanına göre sıralanacak, sonra da görevlendirilecek öğretmen sayısının 3 katı kadar aday mülakata çağrılacak. Yüz yüze görüşmelerde aday, hem mesleki yetkinliği hem de öğrencilere aktarabilecekleri açısından değerlendirilecek. Bakanlık, sözleşmeli öğretmen sürecini, Şubat atamalarını beklemeden yaz aylarında başlatmayı planlıyor. Mülakatların ardından seçilecek öğretmenlerin Eylül ayında, görevlendirilmesi hedefleniyor.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİKTE GÖREV SÜRESİ 5 YIL

Sözleşmeli öğretmenler, 5 yıl aynı yerde görev yapacak. Ardından kadroya alınacaklar. Sözleşmeli öğretmenler 3 yıl da kadrolu olarak çalıştıktan sonra tayin isteyebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı, bu süreç ile beraber özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde haklarında soruşturmalar tamamlanan kadrolu öğretmenlere ilişkin ihraç taleplerini de karara bağlayacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KPSS SONUÇLARI VE MÜLAKAT SINAVI İLE ATANACAK


Sözleşmeli öğretmenler hakkındaki tasarıları yavaş yavaş netleşmeye başlıyor. MEB, sözleşmeli öğretmenler hakkındaki tasarılarını kesinleştirmeye başladı. Peki yeni tasarıda neler var? Milli Eğitim Bakanlığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki öğretmen açığını kapatmak için sözleşmeli öğretmenlere KPSS puan üstünlüğü ve mülakat sayesinde seçmeyi planlıyor. MEB, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine atanan kadrolu öğretmenlerin 1 yıl geçince yer değiştirmek istemesi sebebiyle sözleşmeli öğretmen formülü kararı aldı. Milli Eğitim Bakanlığı bu konu hakkındaki tasarılarını kesinleştirmeye başladı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI 50 İLE YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Bakanlığa geçer geçmez dillendirdiği sözleşmeli öğretmenlik tasarısı netleşti. Sözleşmeli öğretmenlik kapsamında öğretmen adaylarının 50 ile ataması yapılacak. Türkiye Büyük Millet Meclisinden yasanın geçmesi ile Cumhurbaşkanının onay aşamasının tamamlanması ile Resmi Gazetede yayınlandığı andan itibaren yürürlüğe girecek olan sözleşmeli öğretmenlikte gözler uygulama ve alım için Milli Eğitim Bakanlığına çevrilecek.

KADROLU ÖĞRETMEN ATAMALARI ESKİ USULDE DEVAM EDECEK

Kadrolu öğretmen atmaları ile ilgili Milli Eğitim Bakanlık yetkililerin ara ara duyurduğu gibi sözleşmeli öğretmenlikte alımlar sözlü mülakat usulüne göre yapılacak. Kadrolu öğretmen ataması yine eskisi gibi yine KPSS ile merkezi atama yapılacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER HANGİ İLLERE ATANACAKLAR

Adıyaman
Ağrı
Aksaray
Amasya
Ardahan
Artvin
Bartın
Batman
Bayburt
Bingöl
Bitlis
Çanakkale ( Gökçeada ve Bozcaada )
Çankırı 
Çorum
Diyarbakır
Elazığ
Erzincan 
Erzurum
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Iğdır
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kırıkkale
Kırşehir
Kilis
Malatya
Mardin
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şanlıurfa
Tokat
Trabzon
Tunceli
Van
Yozgat
Zonguldak

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR


Sözleşmeli öğretmenlik atamaları ile ilgili gelişmeler yaşanırken başvuru yapmak isteyenler Sözleşmeli Öğretmelik başvuruları nasıl ve nereden yapılacak? Sorusunun cevabını merak ediyorlar. Sözleşmeli öğretmenlik başvuruları ile ilgili henüz net bir bilgi yok gelişmeler oldukça haberin detayında ve ajans haber de olacak. 


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK'TE YOL HARİTASI BELİRLENDİ

MEB tasarısı TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşüldü. Buna göre, sözleşmeli öğretmenler, KPSS puan sırasına göre sözlü sınavla alınacak. Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki kanun tasarısı Meclis Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşüldü. Tasarıya sözleşmeli öğretmenliğe ilişkin düzenlemeler eklendi. Buna göre;

Sözleşmeli öğretmenler, KPSS puan sırasına konulmak kaydıyla Bakanlıkça yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanacak.

Kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde boş kadrolara sözleşmeli öğretmen istihdam edilecek.

Sözleşme gereği 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanacak.

Bu öğretmenler 3 yıl süreyle başka yere atanamayacak, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulacak.

Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacak.

Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde de sözleşmeli öğretmenin eşi, sözleşmeli öğretmene tabi olacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN 5 YIL SONRA KADROYA ALINACAK

Sözleşmeli Öğretmen alımları ile soruları yanıtlayan Yılmaz, “Diyeceğiz ki 'Sözleşmeli öğretmende aile ataması, öğretmenin olduğu yere yapılır'. Aile birleştirmesini sözleşmeli öğretmenin olduğu yerde yapacağız. Sözleşmeli öğretmeni 5 yıl süresince getireceğiz. 5 yılın sonunda performansına bakılarak bu öğretmenleri kadroya alacağız, 3 yıl da kadrolu olarak çalışacak, 8 yıl. 8 yıldan sonra artık Türkiye'nin dört bir tarafı kendi tercihine göre serbesttir diyeceğiz" diye konuştu. İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na, sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin madde koyacaklarını bildirdi. Bahsi geçen bölgelerde görev yapacak öğretmenler tecrübeli ve uzun dönem görev yapacak olanlardan seçilecek. Atanması yapıldıktan 5 sene içinde her yıl sözleşmesi tazelenecek olan sözleşmeli öğretmenler 5 senenin sonunda kadroya alınacak. 3 sene de kadrolu olarak çalışacak olan öğretmenler toplamda 8 sene Doğu'da görev yapmış olacak

YER DEĞİŞTİRME İSTEMİ KISITLANMIŞ OLACAK!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sözleşmeli öğretmenler için hazırladığı bu yeni tasarısı ile yer değiştirmelerin de önüne geçilmiş olacaktır. Bunun yanında dershaneler sürecinde kadroya alınmaları yargı sebebiyle kısıtlanan öğretmenlere bu sayede öncelik verilebileceği de bakanlık gündemde yer alacağa benziyor.

ÇAKILI SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN MODELİ NE DEMEK?

MEB Bakanı İsmet Yılmaz, Meclis Genel Kurulu’nda Türkiye Maarif Vakfı’yla ilgili görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bakan Yılmaz, ücretli veya sözleşmeli öğretmenlerin yerine getirecekleri yeni ‘çakılı sözleşmeli öğretmen’ modelini açıkladı. Bakan Yılmaz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki öğretmen açığını kapatmayı hedefleyen tasarı hakkında şöyle konuştu: 

“‘Ücretli ya da sözleşmeli öğretmen çalıştırmak doğru bir yöntem midir?’ Kesinlikle doğru değil. Ama bir doğrusu var, bir de hayatın gerçeği var. Güneydoğu’ya öğretmen atıyoruz, 1 yıl sonra yüzde 90’a yakını geri dönüyor. Mazeret ataması nedeniyle, eş tayini dolayısıyla. Eş tayinini atamasak bu sefer diyecek ki, ‘Anayasada devlet aileyi koruyacak. Aile bütünleştirmesini sağlamıyorsunuz.’ Ee, Güneydoğu’da birilerini tutmamız lazım. Bir yasa getireceğiz, diyeceğiz ki, ‘Sözleşmeli öğretmen çakılı...’ Çakılı öğretmeni 5 yıl Doğu’da ve Güneydoğu’da çalıştıracağız, ondan sonra kadroya alacağız. 8 yıl çalıştıktan sonra Türkiye’nin diğer yerlerine gitme imkânını vereceğiz. Aksi halde sözleşmeli statüyü kaldırırsanız Güneydoğu’ya 1 öğretmen bulamayabilirsiniz. Rotasyon üzerinde bakıyoruz, gerçekten eğitimin kalitesini artırmak istiyoruz. Bir öğretmen 12 yıl bir okulda kalıyor. Acaba bir öğretmeni, 12 yıl bir okulda kaldıktan sonra başka okula göndermek iyi mi olur, doğru mu olur? Bunun artısı var, eksisi var. Daha değerlendiriyoruz, kararı vermedik, çünkü çok hassas bir şey.”

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIMI 30 BİN CİVARINDA OLACAK

Doğu ve Güneydoğu'da görev almak istemeyen öğretmenleri bu yol ile oraya göndereceklerini de belirten İsmet Yılmaz Şubat ayında yapılması planlanan öğretmen atamalarının Şubat 2017'de gerçekleşeceğini ve 30 bin civarında olacağını da sözlerine ekledi. Sözleşmeli öğretmenlerin yapması gereken herhangi bir şey bulunmazken bakanlık tarafından belirlenen öğretmenler bu yollardan öğretmenliğe adım atacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK

Sözleşmeli öğretmen alım tarihi ile ilgili bilgiler veren Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, sorulan bir soru üzerine "İlk sözleşmeli öğretmen alımını şubatta yapacağız" dedi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN NASIL OLUNUR

Sözleşmeli öğretmen olabilmek için gerekli şartları yerine getiren öğretmen adaylarının MEB tarafından erişime açılan başvuru tarihinde başvuru yapmaları sonucunda gerçekleşiyor.


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİKTE AYRINTILAR NETLEŞMEYE BAŞLADI

Sözleşmeli öğretmen'lik ile ilgili MEB'in yeni formülü üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine atanan kadrolu öğretmenlerin yüzde 60'ının 1 yıl sonra yer değişikliği talebinde bulunması nedeniyle "sözleşmeli öğretmen" formülü üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

ÖĞRETMEN AÇIĞI BELLİ BÖLGELERDE SABİT KALIYOR

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın 2017 şubat atama döneminde sözleşmeli öğretmen alımı yapacaklarını açıklamasının ardından gözler bakanlığın bu alanda yürüttüğü çalışmalara çevrildi. Bakanlığın yaptığı analizler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine ataması yapılan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 60'ının, 1 yıl sonra farklı illere yer değiştirme talebinde bulunduğunu ortaya koydu. Bu nedenle belli bölge ve illerde öğretmen açığı sabit kalıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmenlikle birlikte, belli bir bölge ve ilde sabit şekilde öğretmenlere görev vererek eğitmen ihtiyacının giderilmesini amaçlıyor. Buna göre, atamaları şubat ayında yapılacak sözleşmeli öğretmenlerin KPSS puan üstünlüğü ve mülakatla seçilmesi planlanıyor.

ENGELLİ ÖĞRETMEN ALIMI DA ARTACAK

Engelli öğretmen alımı konusunda da değinen Yılmaz, 250 engelli öğretmen alımı yapılacağının anımsatılması üzerine de bu sayının da artırılacağını, muhtemelen 400-500'e çıkaracaklarını sözlerine ekledi.

EN FAZLA ÖĞRETMEN AÇIĞI MARMARA BÖLGESİNDE 

Öğretmen açıkları ile ilgili konuya da değinen Bakan Yılmaz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine gönderilen öğretmenlerin çoğunluğunun, eş durumundan ya da mazeret nedeniyle tayin istediğini anlatan Yılmaz, Marmara Bölgesi'nin de en fazla öğretmen açığı bulunan bölge olduğunu vurguladı. Bakan Yılmaz, şu bilgileri paylaştı: 

"Açıklar var, bu açıkları kapatmak için sözleşmeli öğretmen sistemini yeniden getireceğiz. Diyeceğiz ki 'Sözleşmeli öğretmende aile ataması, öğretmenin olduğu yere yapılır'. Aile birleştirmesini sözleşmeli öğretmenin olduğu yerde yapacağız. Sözleşmeli öğretmeni 5 yıl süresince getireceğiz. 5 yılın sonunda performansına bakılarak bu öğretmenleri kadroya alacağız, 3 yıl da kadrolu olarak çalışacak, 8 yıl. 8 yıldan sonra artık Türkiye'nin dört bir tarafı kendi tercihine göre serbesttir diyeceğiz."

Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na, sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin madde koyacaklarını bildirdi. "Uygulamaya ne zaman başlanacağı" sorusu üzerine Yılmaz, "İlk sözleşmeli öğretmen alımını şubatta yapacağız." dedi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Bakan Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına ait maş kısmıyla henüz bir bilgi vermedi ancak MEB, maaş düzenlemesi için de bir çalışma yapıyor. Öğretmenin maaşı dışında, ek ders ücreti, kurs ücreti, nöbet ücreti gibi farklı kazançları vardır. Doğu ve Güneydoğu’daki sözleşmeli öğretmene tazminat adı altında 400-500 TL arası bir ek ödeme masada bekliyor. Böyle bir düzenleme yapıldığı takdirde Doğu’da sözleşmeli öğretmen,  maaş +  tazminat + ek ders + kurs ücreti + nöbet ücreti durumuna göre 5 bin TL’ye yaklaşan bir ücret almış olacaktır.


Kaynak: Ajans Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim