Öğretmen Diyarı

Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin Sorun ve Talepleri

Atama bekleyen binlerce sosyal bilgiler öğretmeni, geçmiş yıllarda ve atamalarda yaşadıkları sorunları çözülmesini istiyorlar.

Bilindiği üzere 2014 Eylül ayında açıklanan kontenjanlarda Sosyal Bilgiler bölümüne sadece 727 kontenjan ayrılmıştır.Buna sebep olarak ise açık sayımızın az olduğu ileri sürülmüştür.2013 KPSS puanını baz alarak yapılan 2 atamada bölümümüze 2400 kontenjan ayrılıp bir yıl içinde 1/3'den az kırpılmasına 23.000 mezunumuz bir anlam verememiştir. 2012'de eğitim sistemimize getirilen 4+4+4 sistemi bölümümüze 2728 Sınıf öğretmeninin geçmesine neden olmuştur.Bu da açık sayımızın büyük bir oranda azalmasına sebebiyet vermiştir.

 

TEOG branşları arasında en az kontenjana ve en az ders saatine sahip olan bölümümüze ''727'' kontenjan ise tam anlamıyla son kurşun olmuştur. 2014 KPSS İstatistiklerine bakacak olursak genel branş sıralamasında 40.000'de 5000 civarı Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin olduğunu görürüz.Sınıf Öğretmenlerinden sonra en başarılı İkinci branş olmamız da bu başarımızın somut bir göstergesidir.Bu sıralamaya girenlerin ve giremeyenlerin birçoğunun daha Matematik kısmında soruları işaretlemediğini de hesaba katarsak Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin ne kadar donanımlı olduğunu görmek zor olmayacaktır. Genel branş sıralamasında 40.000'de 5.000 üstü arkadaşımız yer almasına rağmen açıklanan 40.000 kontenjanda ise sadece 727 kontenjan ayrılması atama bekleyen bizleri ve ailelerimizi çok mağdur etmiştir.

 

Son olarak ise Trabzon Milletvekili Sayın Mehmet Volkan CANALİOĞLU'nun verdiği soru önergesinde 30 Ekim güncellemesi olarak sadece 1040 ihtiyaç cevap olarak verilmiştir.Daha geçen yıl 2400 kontenjan alan bölümümüz nasıl oluyor da bir yıl içinde ihtiyaç 1040'a düşüyor? Bununla yetinmeyip bölümümüzde hala ''İşletme mezunu,Elektrik-elektronik mühendisliği mezunu vb.'' kişiler de girmekte olup var olan açık sayımız da ücretli öğretmenlerle doldurulmaktadır.Bugün hala bir çok yerde Sosyal Bilgiler dersine ek ders ücreti almak için Din Kültürü öğretmenleri,Türkçe Öğretmenleri girmektedir.Kendi çabalarımızla İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin İhtiyaç ve Norm sayılarına baktığımızda açığımızın 2500 civarında olduğu bunlara Emekli olanlardan 700 civarı ve Müdür ve Müdür Yardımcısı olanlardan ise 500 ilave ettiğimizde bu açığın 4000'lere vardığını vicdanımızın rahatlığıyla söyleyebiliriz.Böyle bir açık olan bölümümüze Ocak ayında açıklanacak olan kontenjanlarda 2000 kontenjan talep etmekteyiz.Böylelikle hem geçen seneden az kontenjana sahip olamayacağımız gibi hem de atama bekleyen 77-78-79-80 puandaki bir çok arkadaşımızın sevinmesini sağlayacağız.

 

 

 

 

 

kaynak: Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol