Öğretmen Diyarı

SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLERİNİN İSTİHDAM SIKINTISI

Sosyal bilgiler branşındaki öğretmenlerin istihdam sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisinde gündeme getirildi.

 

İstanbul milletvekili Celal DİNÇER önergesinde, 2014 KPSS sınavına yaklaşık 23 bin Sosyal Bilgiler branşı öğretmen adayı katıldığını belirterek, öğretmen alımlarında yeterince kadro verilmemesi nedeniyle atamalar kısıtlı kalmakta, özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerimizde sosyal bilgiler branşındaki dersler branş dışı ücretli öğretmenler tarafından verilmeye çalışıldığını ileri sürdü.

 

Dinçer, en fazla yığılmaya sahip olan branşta düşük istihdama rağmen, her sene üniversitelerde yüksek kontenjanlar açıldığını, her yıl yaklaşık 4 bin civarında öğretmen adayının diplomalı işsizler ordusuna katıldığını belirtti. Milletvekili Dinçer, sosyal bilgiler branşında ders saatlerinin az ve yetersiz olmasından eğitimin de olumsuz etkilendiği konusunda düşüncelerini ileten öğretmen adaylarının sorunlarıyla ilgili olmak üzere aşağıdaki soruların Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yanıtlanmasını istedi:

 

1.Doğu ve Güneydoğu Bölgelerimizde Sosyal Bilgiler branşında görev yapan öğretmen sayısı ne kadardır? Bu branşta görevlendirilen “ücretli öğretmen” sayısı kaçtır? 2015 Yılı itibariyle Sosyal Bilgiler branşında öğretmen açığı ne kadardır?

 

2.Doğu ve Güneydoğu Bölgelerimizden başlanmak üzere, ücretli öğretmenler vasıtasıyla kapatılmaya çalışılan öğretmen açığının kadrolu öğretmenlerle kapatılması amacıyla başlatılan bir çalışmanız var mıdır? Yoksa böyle bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

 

3.Sosyal Bilgiler branşında her geçen gün artan mezun işsiz sayısını dikkate alarak üniversitelerin ilgili bölümle ilgili öğrenci atımlarının planlanması amaçlı bir çalışmanız var mı? Bu konuda bir çalışma yapmayı düşünüyormusunuz?

 

4.Öğrencilerin geleceğe iyi hazırlanması için önemli bir etkisi olan Sosyal Bilgiler branşında ders saatlerin arttırılması gerektiği konusunda bir çalışmanız varımdır? Yoksa bu konuda uzmanların da katıldığı bir çalışma yapmayı düşünüyormusunuz?

 

kaynak: "memurunyeri.com"

\"memurunyeri\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol