Öğretmen Diyarı

Soru ve Cevaplarla 15 Bin Öğretmen Atama Süreci

2015 Ocak Ayı Öğretmen atamaları hakkında merak edilenlere bu soru cevaplarla aklınızdaki bütün sorulara cevap bulabilirsiniz.

 

Öğretmen Atamalarında Tercihler Nasıl Yapılmalı?

 

Tercihlerinizi 3 ana bölüme ayırın ve kendi içinde her bir grubu hizmet alanlarına göre şartlarına göre sıralayın, bu işlemleri yaparken okulları ve belirlediğiniz illeri detaylıca araştırın.  

 

Zorunlu Hizmet olan okulları tercih yapmak için hizmet alanına göre mi yoksa hizmet bölgelerine göre mi tercih edilmesi gerekir?

 

Soru: Merhabalar size bir sorum olacaktı. Okulları tercih ederken hizmet bölgelerine mi yoksa hizmet alanlarına göre mi bakmalıyım ve ikisinin arasındaki fark nedir? Teşekkürler.   

 

Cevap: Hizmet Bölgesi: Ulaşım şartları, coğrafi durum, ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi gibi özelliklere göre iller 3 ana grupta toplanmış ve şartları en iyi olana 1. Hizmet bölgesi olmak üzere şartların kötü olanına göre 3. Hizmet bölgeye doğru sıralanmıştır.

 

Hizmet Alanı: Okulların her birine ayrı ayrı ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları il veya ilçeye okulun uzaklığı, bulunduğu yerin coğrafik koşulları, hizmet gereklerinin karşılanması yönünden benzerliklerine göre 6 hizmet alana ayrılmıştır ve en iyisi bulunduğu hizmet bölgesinde en iyi olan, 1. Hizmet alanında şartları en kötüsü olan ise 6. Hizmet alanının içinde yer almıştır. Zorunlu hizmet yükümlülüğünü yerine getirilebilecek okullarda hizmet alanlarına göre değerlendirilir.  

 

Her öğretmenin zorunlu hizmet yükümlüsü olduğunu da düşünürsek okulları hizmet alanlarına göre tercih etmelisiniz.          

 

Zorunlu Hizmet Affı Gelir mi, zorunlu hizmet olmayan okulları yazmasam olur mu?

 

Soru: İyi günler. Branşım Türkçe,sıralamam da çok iyi. Bursa'da ikamet etmekteyim. Ben ilk olarak zorunlu hizmetimi bitirmeyi düşünüyordum. Bursa ili sınırları içinde ancak duyduğum örneklere bakarak bazı zamanlar zorunluluk hizmet affolunuyormuş. Bu duruma bakarak iyi yerleri mi yazmamı önerirsiniz yoksa zorunlu hizmeti bitirmemi mi? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

 

Cevap: Sıralamanız iyi fakat yakın zamanda zorunlu hizmet affı görünmemektedir. Her 10 senede bir resmiyet de olmasa da uygulamada genel zorunlu hizmet muafiyeti getirilmektedir ve o anda görevde olan kadrolu tüm öğretmenlerin zorunlu hizmetinden muaf olmasını sağlamaktadır. En son 06.05.2010 tarihinde yayınlanan Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği ile beraber zorunlu hizmet muafiyeti getirildi. Gerek birçok kişinin karşı çıkması,gerek doğuda öğretmeni tutamaması nedeniyle ve en önemlisi öğretmenler arasında haksızlığa neden olduğu için böyle bir affın getirilmesine pek de sıcak bakılmıyor. Ayrıca son taslak yönetmelikte de öngörülmemektedir. Bu yüzden siz zorunlu hizmetinizi düşünerek istediğiniz il veya ilçelerde zorunlu hizmet olan okulları(4.-5.-6. Alan ) tercih edin.        

 

KPSS sıralamasında son sıralarda bulunanlar nasıl bir tercih yapmalı?  

 

Soru: Merabalar hocam, internette tercihler konusunda bir yazınızı okudum çok açıklayıcı geldi. Sıralama olarak son sıralardayım. Tercih yaparken neyi baz almam lazım? Hizmet alanlarına mı bakmalıyım sadece? Çok sevinirim yardımcı olursanız , teşekkür ederim şimdiden.

 

Cevap: Hocam kritik bir yerde olduğunuz için özellikle 1 yada 2 tane ölü tercih yaptıktan sonra 2. bölge ve 3. bölgelerden minimum 5. alan ve 6. alan okulları tespit edip tercihleriniz yazın ve son olarak ta 26. Tercihi açmanızı tavsiye ederim.     

 

26'yı açacağım için sadece batıyı yazsam doğudaki okulları hiç yazmasam ne olur?      

 

Soru : İyi günler. Batıda hizmet puanı yüksek bir yere atanmak istiyorum. Çevremdekiler her ihtimale karşı doğudan bir kaç yer yazmamı söylüyorlar ama ben zaten 26 yı açacağım için doğuyu yazmama gerek olmadığını düşünüyorum. Sizce mantıklı mı?         

 

Cevap : Puanınız iyi fakat sıralamada sizden önecekilerin tercihlerine denk gelme olasılığınız matematiksel olarak bulunmaktadır. Bundan ötürü 26 yı açmanız yararınıza olur. Bununla beraber tercihlerinizi her nekadar batıdan yana kullanacak olsanızda 26 dan yapamıyacağınız bir yere (herkes her yerde yapamaz,insanoğlu birbirinden farklıdır) atanmaktansa doğudan korkmayarak araştırmanızı ve isteyerek doğudan da yerleri tercih etmenizi tavsiye ederim ki doğuyu bilen birisi olarak doğuda bir çok yerin batıda birçok yerden daha güzel olduğunu yaşamsal şartlar bakımından da daha iyi olabileceğini söylemek isterim. Gerekirse tercih zamanı doğuda görev yapan arkadaşlarınızdan bilgi alın eğer bu olanağınız da yoksa, kendinize uygun krıterler belirleyerek, bu krıterlere uygun size açılan okulların bulundukları yerleşim yerlerini internet ortamından araştırın. Ayrıca okulların Şartlara göre oluşturduğunu düşünürsek, o okulun belirlenmiş olan alanı size biraz bilgi verecektir. Örnek verecek olursak aynı 4. Alan olan bir okul 5. Alan olan okula göre şartlarının daha iyi olacağını söyleyebiliriz. Zaten bu yüzden sayısal olarak alanı itibariyle daha fazla değer verilmiştir ve zorunlu hizmet süreside, şartların zorluk derecesine göre 5. Alan okulda daha kısa sürede bitirilmektedir.     

 

15 bin öğretmen alımında atandıktan sonra,öğretmen eş özründen ne zaman ve nasıl eşinin yanına gidebilir?

 

Soru : Merhaba Sorularımıza cevap verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Atandıktan 1 yıl sonra eş durumundan atama isteyebiliyor muyuz yoksa eşimizin yanına gitmemiz için kaç sene orda kalmamız gerekiyor?        

 

Cevap : Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 5. Bölüm Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme konusu adı altında  belirtildiği üzere;” Özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunanlardan öğretmenlikte ve Devlet memurluğunda adaylıklarının kaldırılmış olması şartı aranır. Aday öğretmenlerin yer değiştirme istekleri değerlendirmeye alınmaz.” Denilmektedir. Yani adaylığınız kalktıktan sonra ilk özür durumuna bağlı yer değiştirme döneminde başvurabilirisiniz.       

 

Atanan öğretmen ne zaman işe başlayabilir,işe başlama tarihinin bir önemi var mı?   

 

Soru : Merhaba. Ben bir kamu kurumunda sözleşmeli personel olarak çalışıyorum ve bu öğretmen alımında inşallah atanmam olacak gibi görünüyor. Şunu sormak istiyorum; acaba atamam olduktan sonra öğretmenliğe başlamak için kaç gün içinde ilgili mem'e başvuruda bulunmalıyım? ve sizce kurumumdan en erken ne zaman istifa etmeliyim? cevaplarsanız sevinirim.      

 

Cevap : Hocam atandıktan sonra kararnameleriniz bir kaç gün içinde  atandığınız yerlere gönderilir. Atama sonuç günü bile istifa edebilrisiniz. Atandıktan sonra göreve başlamak için 657 sayılı devlet memurları kanununa göre 15 günlük hakkınız var. Fakat benim size tavsiyem ilerleyen zamanlarda yer değiştirme işlemlerinde (il içi, il dışı, özür durumu atamaları) atanırken hizmet puanına göre işlem yapıldığı için öğretmenlerin işe başlama tarihi önem kazanmaktadır. Hizmet puanları eşit olduğunda işe başlama tarihlerine bakılır.     

 

Tercihlerde Puanına güvenip sadece bir ili yazmak ne kadar mantıklı?  

 

Soru : Hocam benim bölümüm ilk matematik. Sadece bir ili ve köyleri dahil her yerini yazıyorum. Atanabilir miyim?  

 

Cevap : Belirli bir ilde kısıtlı kalmak,atanma sansını her zaman düşürür diğer illere de bakmanızı ve tercihlerinize de yer vermenizi tavsiye ederim. Tercihleri yaparken seçilecek okulları geniş tutmak gerekir tüm bölgelerden (1.-2.-3. Bölgeler) ve bu bölgelerin mümkün mertebe tüm alanlarına yer verilmesi gerekir. Özellikle her bölgeden 4.-5.-6. Alan okullara yani zorunlu hizmet olan okullar kesinlikle olmalı. Sizden daha yüksek puanlıların sizin istediğiniz okulları tercih etmeyeceğinin garantisini kimse veremez.Aksi takdirde atanma ihtimalinizi düşürürsünüz.    

 

Askerde olan 2015 15 Bin öğretmen atamasına başvurabilir mi, başvurup atanırsa ne zaman göreve başlayabilir?    

 

Soru : Merhaba Sedat bey ben şu an askerdeyim ve atama puanları içindeyim? Atamalara başvurabilir miyim? Süreç nasıl olacak? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim...    

 

Cevap : Tercihlerde askerdeyim sıkkını işaretleyeceksiniz(beyan edeceksiniz) bu yüzden atamanın çıktığı ile  kararname o şekilde gider. Öğretmenin özlük hakları askerliğinden dolayı saklı kaldığı için askerlik bittikten sonra 1 aya kadar gidip göreve başlama hakkına sahipsiniz.   

 

KPSS'ye giren memur İlk atama ya başvurabilir mi?Şartları nelerdir? Kurumlar arası atamaya mı başvurmak zorundadır?    

 

Soru : Kolay gelsin ben 2.5 yıldır bir bakanlıkta memurum bu sene türkçe öğretmenliğinden de mezun oldum kpss ye girdim. Kesin atanıyorum. Şunu öğrenmek istiyorum ben ilk atamadan mı tercih yapacağım yoksa kurumlar arası geçiş ile mi yapacağım ikisini birden tercih edebiliyor muyum hangisinden istediğim yer gelirse oradan gideyim diye. Tesekkurler.   

 

Cevap : Hocam ilk atamadan atanmak için 6 ay önce istifa etmiş olmanız ve bu istifaya da kurumunuz izin vermiş olması gerekirdi ayrıca kurumlar arası atama ile geciş yapabilirsiniz. Yani alanınızdan ancak kurumlar arası atamaya başvurma hakkına sahipsiniz.  

 

 

Sedat DEĞER - Eğitimci / Yazar

kaynak: mebpersonel.com - özel haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol