Öğretmen Diyarı

Sınıf Öğretmenliği ÖABT Konuları Artırıldı

 Sınıf öğretmenliğine ilk defa geçtiğimiz yıl Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi(ÖABT) uygulanmıştı.  Uygulanan testte 30'a yakın dersten 50 soru yöneltilmesi ve hem ders hem de konu kapsamının geniş olması Sınıf öğretmeni adaylar tarafından oldukça tepki toplamıştı. Özellikle Fizik, Kimya ve Biyoloji dersleri ile Sınıf öğretmenliğinin ne ilgisinin olduğu hala merak ediliyor.

 Durum böyleyken Sınıf öğretmenliği ÖABT'de yaklaşık 6 soru yöneltilen Temel Matematik dersinin kapsamı genişletildi. İlgili test sınavın yaklaşık %12'sini oluşturuyor ve 6 soru yöneltiliyor. Soru sayısı ve sınav içerisindeki ağırlığı artmayan Temel Matematik dersinin konu kapsamının genişletildiği, kartezyem çarpımı, mod gibi konuların eklendiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak. 

 Yayınevlerinin tamamı ise 2014 yılı konu dağılıma göre kitap bastı. Temel Matematik için konu kapsamı genişleyeceğine göre adayların ilgili ders için önlem almaları gerekiyor. 

 Bilindiği üzere Sınıf öğretmenliği ÖABT'de Genel Fizik, Genel Kimya, Genel Biyoloji, Temel Matematik, Türk Dili, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı, Genel Coğrafya, Türkiye Coğrafyası, Türk Tarihi ve Kültürü, Çocuk Edebiyatı ve Öğretim dersleri(yaklaşık 10 ders) bulunuyor. 2015 yılında ÖSYM'nin takvimine göre Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi(ÖABT) 12 Temmuz'da yapılacak.

Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol