Öğretmen Diyarı

Sınıf Öğretmenlerinin Tayin İsyanı
 - İl dışı atamalar 27/06/2016 tarihi itibariyle yapıldı atananlara yeni görev yerlerinde başarılar dilerken, atanamayan öğretmenler içinde 2. il dışı atama yapılması umudu var mıdır? diye umut kapısının da aralanması, sıcağı sıcağınayken 2. bayram hediyesi verilmesi gerekir.
Şöyle bir atamalara bakıldığında özellikle sınıf öğretmenliği branşında olanlar için zaten az açılan kadroların da, batıdaki bölgelerin zorunlu hizmet bölgeleri olarak yapılan yerler olduğu görülmektedir bu da yıllarca zorunlu hizmet bölgesinde çalışanların ikinci defa zorunlu hizmet bölgelerinde 3 yıl daha geçirmesi anlamı çıkmaktadır. Bu seneki il dışı yer değiştirmelere bakıldığında en uç yerlere 500-600 puanlık öğretmenlerin atanması ilginç hukukta ki tabiriyle "hayatın olağan akışına aykırı" sosyal medyadaki tabiriyle de "yolluk ataması" yapıldı şeklinde. Sınıf öğretmenlerinin kanayan yarası devam ediyor.

Mezarda mı tayin isteyecek, bu öğretmen? Sınıf öğretmenlerinin mutsuz, umutsuz, en zorlu işleri yapmalarına rağmen yine hak ettiği yerde değil. Peki yıllarca çalışıp da Batıya gelmekte zorlanan puanından başka bir şey olmayan öğretmenlerin durumu ne olacak? 2016 eğitim öğretim yılı Ocak ayı özür grubundan atananların sınıf öğretmenlerinin puanlarına bakıldığında ortama  puanların 100 olduğu görülmektedir. Bu puan branşçılarda  daha da aşağıya inmektedir.
Peki  batıya rahat gelmenin yolu özür müdür sadece? Ortalama  9 ay çalışılan doğuda açığın hiç bitmemesi, batıya sürekli bir göçün olması, batıyı artık şişirmiştir. Bakanlık son düzenlemeyle çakılı Sözleşmelik yolunu  açarak "Sözleşmeli öğretmenlerden, sözleşme gereği 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanacak. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacak" diyerek zorunlu hizmet bölgelerinde  artık 3 yıl  zorunlu  sözleşmeli  isteyen öğretmenlerin sözleşmeliden sonra 2 yıl kadrolu öğretmenlik toplamda 5 yıl çalışma koşulunu getirmeyi amaçlamaktadır. Bu uygulamayla batıya göçü durdurmayı, doğuda eğitim kalitesini arttırarak  sürekliliği sağlamayı  diğer yandan  iller arası yer değiştirmede iler ki dönemlerde mevcut personel içinde rahatlamayı sağlamayı düşünmektedir. Sonuç itibariyle sınıf öğretmenleri başta olma üzere branş öğretmenlerince de  2.İl dışı talebenin karşılanması  böylelikle, 2. il dışıyla boşalacak yerlere, Bakanlık sözleşmeli öğretmenlik ataması yaparak  rahatlıkla giderebilir. Bu yüzünden 2. il dışı özür gruplarından önce  yapılarak bu mağduriyet bir an önce giderilmelidir.

Resul AYDOĞAN Eğitim Bir Sen Esenyurt İlçe Temsilcisi 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim