Öğretmen Diyarı

Sınıf Öğretmenlerinin Ek Ders Sorunu

 Okulların tatil olmasıyla birlikte bazı öğretmenler haziran ayında gereğinden fazla ek ders alırken sınıf öğretmenleri ve bazı diğer branş öğretmenleri yeterince ek ders ücreti alamamaktan şikayetçi. Zaten sınıf öğretmenleri öğretim döneminde de haftalık 15 dersten fazla ek ders ücreti alamıyordu. Yaz tatilinin girmesiyle birlikte branş öğretmenleri de haftalık 15 saatten fazla branş dersi alamamaya başladı. İşte bu de büyük bir problem olarak gündeme geldi. 

 

Ek Ders Yönetmeliği'ne göre meslek öğretmenleri ve branş öğretmenleri haftalık 15 saat ek derse girmek durumunda. Ancak bazı branş öğretmenleri 15 derse ek olarak üç saat daha fazla derse giriyor ve dolayısıyla diğer öğretmenlerden daha fazla ek ders ücreti alıyor. 

 

Sınıf öğretmenlerinin ders saatleri sabit olduğu için haftalık 30 saat üzerinden dersleri hesaplanır. Ek ders ücretleri ise 15 saatten sonra hesaplanmaya başlanır. Yani sınıf öğretmenleri haftalık 12 saat ders alır ve diğer branş öğretmenlerine göre 3 saat daha az derse girdiği için daha düşük bir ücretle çalışır. Bununla birlikte aynı yönetmelikte öğretmenlere girdikleri her 10 ders saati karşılığında okulda bir saat planlama hizmetleri yapması için ek ders ücreti ödenebilir. Dolayısıyla sınıf öğretmenlerinin haftalık 30 saat dersinin yanına üç saat planlama faaliyeti kapsamında ek ders ücreti alması da hakkıdır. Yani sınıf öğretmeninin ek ders açığı bu maddeye dayanılarak kapanabilir ve diğer öğretmenlerle aynı maaşı alması sağlanabilir. 

 

Seminer dönemlerinde ise durum tam tersine döner. Seminer dönemlerinde sınıf öğretmenleri branş öğretmenlerinden daha fazla ücret alır. Aslında bakanlıkta maaş ödemeleri konusunda adaletsizlikler her zaman devam eder. Sağlıklı bir ödeme sadece bakanlıkta tüm öğretmenlerin tatil yaptığı temmuz ağustos aylarında yapılır. Çünkü ek ders sorunu ortadan kalktığı için tüm öğretmenlere eşit maaş ödenir. Ek ders yönetmeliklerinde yapılacak küçük değişikliklerle bu sorunlar rahatlıkla çözülecekken bakanlık bürokratlarının bu değişiklikleri yapmamakta ısrar etmesinden dolayı adaletsizlikler sürüp gidecektir. 

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim