Öğretmen Diyarı

Sınıf Öğretmenlerine Zihin Engelliler Öğretmenliği Hakkı

Danıştay İkinci Dairesinin 12/04/2013 tarihli ve Esas No: 2012/12121 sayılı kararı ile 2012 İl İçi Alan Değişikliği Kılavuzunun 2.2/1-b maddesinde yer alan “Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği alanına, bu alanda boş norm kadro bulunmaması halinde” ifadesinin,  

Danıştay İkinci Dairesinin 19/04/2013 tarihli ve Esas No: 2012/1775 sayılı kararı ile de 2012 İl İçi Alan Değişikliği Kılavuzunun “2.2. maddesinin 1. fıkrasında yer alan “b) Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği alanına, bu alanda boş norm kadro bulunmaması halinde Teknoloji ve Tasarım Alanına” ve 2. fıkrasında yer alan “Teknoloji ve Tasarım alanına” ibarelerinin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmişti.

 

Bu karalardan sonra binlerce Öğretmen yeni alanlarına alışmış ve verimli bir şekilde çalışırken (Özel eğitime bir heyecan ve hareketlilik getirmişken ) yukarıda belirttiğim yargı kararları doğrultusunda atamaları iptal olmuş ve binlerce öğretmen bir şok yaşamış ve huzursuz olmuştu .

 

Bu konuya istinaden açılan davada; Milli eğitim Bakanlığı, Özel eğitim kurumları Genel Müdürlüğü 26.04.2010 tarih ve 3246 sayılı yazısıda dikkate alındığında, davacının özel eğitim kurumlarında, zihin engelliler sınıf öğretmeni olarak görev yapabileceği anlaşılmakta olup aksi yöndeki dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.

 

Kamutime

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol