Öğretmen Diyarı

Sınıf Öğretmenleri Gün Yüzü Görmüyor

2012-2013 eğitim öğretim yılında 4+4+4 eğitim sistemine geçildi. Tüm öğretmenler yenilenen bu sistemde umutlar bağlarken sınıf öğretmenleri en fazla üzülen öğretmenler oldu. 4+4+4 sistemine geçilmesiyle birlikte bir çok sınıf öğretmeni norm kadro fazlası haline geldi ve geçim sıkıntıları çekmeye başladılar, maddi ve manevi sıkıntıların ardı arkası kesilmedi. Yetmedi norm fazlası haline gelen öğretmenler mevcut okullarından alınarak başka okullara gönderildi ve bu öğretmenlerin düzenleri bozuldu. 

 

4+4+4 sistemine geçildiği sene sınıf öğretmenleri norm kadro fazlası olmasın düşüncesiyle 6 yaş grubu çocuklar da birinci sınıfa alınmaya başlandı. Böylece her okulda mevcut olandan iki kat fazla 1. sınıf şubesi oldu. Böylece sınıf öğretmenlerinin norm kadro fazlası olmasına çözüm üretilmeye çalışılsa da kalıcı çözüm yolu bulunamadı. 

 

Kritik olan nokta şudur ki; 2015-2016 eğitim öğretim yılında iki kat sınıf öğretmeni eğitim vermek durumunda kalacak ve sınıf öğretmenlerinin norm kadro fazlası olması sorunu çözülmeyecek.

 

Peki bu sorunlar daha ne kadar büyüyecek?

 

- 10 branş öğretmeninden 8'i yer değiştirebiliyor. Ancak sınıf öğretmenleri yer değiştirememektedir.

- 3-4 senelik bir branş öğretmeni yer değiştirebiliyor lakin 15 senelik sınıf öğretmeni yer değiştiremiyor.

- Sınıf öğretmenleri diğer branşlara oranla il dışı yer değiştirmelerine yüksek puanlarla başvurmak durumundadırlar.

- Ülkemizin zor şartlar altında olan bölgelerinde çalışan öğretmenlerimiz için öğrenim özrü kaldırılmıştır bu nedenle öğretmenlerimiz kendilerini geliştirememektedirler.

- Eş tayinlerinde il emri kaldırıldığından dolayı aileler bölünmeye başlamıştır.

- 30 kişi ve üzerinde mevcudu olan sınıflarda sınıf öğretmenlerimiz eğitim vermektedir bu da öğretmenlerimizin ve eğitimin verimini düşürmektedir.

 

Kısacası sınıf öğretmenlerinin yüzü bir türlü gülmemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu sorunlara artık kalıcı ve kökten bir çözüm üretmesi gerekmektedir.

 
mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim