Öğretmen Diyarı

Sınıf Öğretmenine İhtiyaç Çok Fazla

 2016 yılı Şubat ayı 30 bin öğretmen ataması yaklaşırken branş bazında kontenjanlar için öğretmen adayları bir ipucu yakalama ihtimaline karşı her taşın altını didik didik ediyor. Atama bekleyen bir Sınıf öğretmeni tarafından AKİM'e gönderilen mesaja gelen cevap Sınıf öğretmenlerini iyiden iyiye umutlandırdı. 
 İşte AKİM'den Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile gelen cevap:
 Sınıf Öğretmenliğinin bu özelliği bilindiği için; istisnalar hariç her atama döneminde en fazla atama yapılan branştır.
Sınıf öğretmenliğine Yeni Eğitim Sistemi nedeniyle 2012 Eylül atamasında 324 kişilik ilk atama ile o atama döneminde en fazla atama yapılan branşlar sıralamamsın da 19. iken, bir yıl sonra 2013 (KPSS ile) Öğretmen atamasından 2948 kişilik ilk atamayla en fazla atama yapılan branşlar sıralamasında 6. branş olmuş ve 2014 KPSS ile toplamda 7.413 kontenjanla en fazla kontenjan alan branştır. 2015 KPSS’iyle Eylül atamasında 4.157 kişi, Şubatta da yine hatırı sayılır sayıda kontenjan alacaktır. 2013 yılında belirttiğimiz üzere sınıf öğretmenliği iki yıl içinde en fazla atama yapılan branş haline gelmiştir. Çünkü her yıl bir milyonun üzerinde öğrenci okula başlamaktadır. Bütün bunlara rağmen atanmak için yeterli puan almak şarttır.
Şubat atamasında da branş kontenjanları, önceki atamalarda olduğu gibi branşların öğretmen açığı oranına göre tespit edilecek ve her branş payına düşen sayıyı alacaktır.
Milli Eğitim Bakanlığı -
_________________________________________________________________________________________________
Kaynak: www.mebpersonel.com / Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim