Öğretmen Diyarı

Sınıf Öğretmeni Olan Annelerin Sıkıntıları Bitmiyor!

Milli Eğitim Bakanlığında Sınıf Öğretmeni Olarak Görev Yapan Öğretmenlerin Süt İzni Başta Olmak Üzere Sorunları Göz Ardı Ediliyor


Sınıf öğretmenleri süt iznini nasıl kullanır ve ek ders ücreti alabilirler mi? 

 

Milli Eğitim Bakanlığında Sınıf Öğretmeni olarak görev yapan öğretmenlerin süt izni başta olmak üzere sorunları göz ardı ediliyor


657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinde, “… Memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır.” hükmü yer almaktaydı.

6111 sayılı Kanunla yapılan değişiklikten sonra mezkur maddenin (D) fıkrası ile; “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.” hükmü getirilmiştir.

Yapılan bu değişiklik sonrası 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinin anılan fıkrası çerçevesinde doğum sebebiyle verilecek süt izninin uygulanmasına ilişkin açıklamalara aşağıda yer verilmiştir:

1- Memura bir yaşından küçük çocuğunu emzirmesi için günde toplam bir buçuk saat olarak verilen süt izni, doğum sonrası analık izni süresinin (asgari 8, azami 13 hafta)  bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saate çıkarılmış ve ikinci altı ayda ise günde bir buçuk saat olarak belirlenmiştir. 

2- Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususu kadın memurun tercihine bırakılmıştır.

Bu hükmün uygulanma şekli;

a) Değişiklikten önceki hükme istinaden süt izni hakkını kullanmakta olan memura, doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ay içinde bulunması halinde günde üç saat, doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ikinci altı ay içinde bulunması halinde ise günde bir buçuk saat süt izni kullandırılacaktır.

b) Süt izninin, kadın memurun çocuğunu emzirmesi için günlük olarak kullandırılması gereken bir izin hakkı olması sebebiyle bu iznin birleştirilerek sonraki günlerde kullandırılmasına imkan bulunmamaktadır.

Ancak diğer taraftan yaşanan gerçek bir sorun var ki o da Sınıf Öğretmenlerinin yaşadığı süt izni problemleri. Tam gün çalışan öğretmenlere öğlen arası mevcut olduğu için ve öğlenden sonra ikinci ders bitiminde eve döndükleri için aldığımız duyumlara göre süt izni kullandırılmamaktadır. Ancak bu durum ne okul müdürünün nede ilçe milli eğitimin tasarrufunda değildir. Süt izinlerini gün içerisinde hangi saat dilimlerinde kullanacağına ancak ve ancak annenin kendisi karar verebilir. Sınıf öğretmenlerinin de diğer tüm memurlar gibi süt izni hakkı olduğu unutulmamalıdır. Yapılacak küçük değişiklikler ile hem anne hem de bebek mağduriyetinin önüne geçilebilir. Aksi durumlarda sınıf öğretmeni olan annenin mağduriyetini gerekli mercilere bildirmesi gerekir.

Tüm bunların dışında diğer memurlar ek ödeme ve ücretlerden yararlanırken sınıf öğretmenleri girmedikleri ek ders ücretlerini alamamaktadır. Artan nüfusa bağlı doğru orantılı olarak arttırılması gereken gelir düzeyi daha çok düşmekte ve aileyi mağdur etmektedir. Örneğin sınıf öğretmeni süt izni kullandıkları gerekçesiyle  ek ders ücreti alamazken, rehber öğretmen ve okul yöneticisi alabilmektedir.

Öğretmenlerimizin yaşadıkları mağduriyetleri bize bildirmesi halinde konu ile ilgileneceğimizi ve gereken hassasiyeti Mymemur.com ailesi olarak göstereceğimizi belirtmek isterim.

 Zehra AVCI


Kaynak: \"Haber

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim