Öğretmen Diyarı

Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur ?

 

Sınıf öğretmenliği belki de modern eğitim – öğretim sisteminde bilinen ve uygulanan en eski öğretmenlik çeşididir. Sınıf öğretmenliği ülkemizde genelde kadınlar arasında popüler bir meslek olmakla birlikte son zamanlarda erkekler arasında da giderek yaygınlaşmıştır. En başta sınıf öğretmeni genel olarak ne yapar sorusunu cevaplandırarak başlayalım. Sınıf öğretmeni eski sisteme göre ilk beş yıl yeni sisteme göre ilk dört yıl (ilkokul) boyunca öğrencinin hemen hemen gerekli tüm bilgileri öğrendiği, sadece ders olarak değil hayata dair eğitimi aldığı kişidir. Dolayısıyla anaokulu ve aileyi saymazsak sınıf öğretmeni bir öğrencinin muhatap olduğu, hayatına şekil veren ilk kişidir diyebiliriz. Bu nedenle sınıf öğretmenliği aynı anaokulu öğretmenliği gibi ders bilgisinin yanında bazı özellikler de gerektiren öğretmenlik çeşididir. Mesela Sınıf öğretmeninin iyi bir örnek olması, bakımlı ve temiz olması, sözel ve sayısal düşünme yeteneğinin olması,  öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen biri olması çok önemlidir. Zira özellikle 6-10 yaş arası çocuklar kendilerine rol model ararlar. Bunun bir kısmını aile bireylerinin davranışlarından oluştursalar da ciddi bir kısmını ilk muhatap oldukları eğitmen ya da öğretmenlerden tamamlarlar. Sınıf öğretmeni çoğunlukla öğrenciler üzerinde olumlu ya da olumsuz bir örnek teşkil edecek yegâne şahıslardan birisidir. Dolayısıyla Sınıf öğretmeni nasıl olunurun ilk cevabı, örnek oluşturacak bir yaşam ve hayat tarzını ortaya koyarak şeklinde cevaplayabiliriz.
Sınıf öğretmeninin temel görevleri ise MEB’nın ilgili yönetmeliklerinde de açıkça belirtilmiştir. Bunlar arasında:

 
–  Haftalık-aylık planlar yaparak, öğrencilere hangi ders ve eğitimi vereceğini önceden belirlemektir. Mesela Türkçe dersinde ilk başlanacak konu harfler ise bunun günlük planlaması yapılarak, bir ay sonra hangi konuya geçilebileceği belirlenmiş olur. Bu da karışıklara ve aksamalara son verir.
–  Öğrencilerin başarılarını değerlendirip buna göre tedbirler almak.
–  Velilerle iletişim halinde bulunmak
–  Belki de en önemlisi, ailevi ve sosyal manada sorunları olan öğrencilerle birebir iletişime geçmek, bunu gizlilik içinde yürütmek.

 

Anahtar Kelimeler:
sınıf öğretmeni olunur

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim