Öğretmen Diyarı

Sınıf Hâkimiyeti ve Sınıf Disiplini Nasıl Sağlanır?

Öğretmen, bilgi taşıyıcılığı ve aktarıcılığı işini yapan değil, bilgi kaynaklarına giden yolları gösterici, kolaylaştırıcı birer eğitim lideridir. O, yalnızca yaptığını doğru yapan değil, doğru olanı yapan insanlar yetiştiren kutlu kişidir. Yaptığı işin hassasiyeti oldukça önem arz ettiğinden ciddiyet, eğitimcinin temel davranışlarının başında gelir. Bu anlamda o, işe sınıf disiplinini sağlamakla başlamak zorundadır. Sınıfta disiplin nasıl sağlanır? Bu sorunun cevabı teorik nasihatlerden ziyade, hayatın içinde, yaşanmış uygulamalarda aranmalıdır.

1. Sınıfa hâkimiyet bir duruştur. Öğretmenin duruşu, sınıfa girince öğrenciler üzerinde bıraktığı ılımlı ve olumlu etkiyle, hâl dili, öğrencileri kucaklayıcılığı, şefkati, merhametiyle öne çıkar.

2. Öğretmen, öğrencilerin ne yapmaları gerektiğini, sınıfta nasıl ders dinlemeleri gerektiğini, sınıfı nasıl terk etmeleri gerektiğini anlatmalı, hayatın bir kural dâhilinde olduğunu örneklerle kavratmalı, sınıf ve okul kurallarını öğrencilerin katılımını sağlayarak belirlemeli ve kuralların altına öğrencilerin uyacaklarına dair imzalarını attırmalıdır.

3. Öğretmen, korkulacak bir varlık değil, aksine kucaklayan, şefkat gösteren, koruyup kollayan, dertlere çare olmaya çalışan, sevilecek bir kişidir. Öğretmen duruşu ve davranışıyla öğrencilere bunu sezdirmelidir.

4. Öğrenclerin küçük başarılarının takdir edilmesi, öğrencinin derse katılımını sağlar. Okulu ve öğretmeni sevdirir. Öğretmen, öğrencilerinin küçük başarılarını takdir etmeli, öğrenciye sürekli aşk ve şevk aşılamalıdır.

5. Öğrencilerde görülen başarılı sonuçların kaybedilmemesi için yeni yol yöntem ve metotlarla zenginleştirilerek süreklilik sağlanmalıdır. Zira kazanımların kaybedilmemesi için tekrarının yapılması ve davranışa dönüşmesi gerekmektedir.

6. Sınıfta uyum, sınıf içi verimliliği arttırır. Uyumsuz öğrenciler öğretmen tarafından tespit edilip idareyle işbirliği yapılarak PDR’ye yönlendirilmeli, veli de bu konuda bilgilendirilmelidir.

7. Hiç bir başarı hemen gelmemiştir. Küçük adımlar büyük sonuçların temelini teşkil eder. Bu konuda öğretmen sabır kahramanı olmalı, olaylara yaklaşırken teenniyle yaklaşmalıdır.

8. Öğretmen: “Okul çocuğa değil, çocuk okula teslim olacaktır.” prensibini unutmadan bu düşünceyle eğitim öğretime devam etmelidir.

9. Bu arada, sakın ha, dayak, azarlama, aşağılama, rencide etme, küfür, argo çözüm değildir. Dövenden sövenden öğretmen olamaz.

10. Öğretmen sürekli ve etkin ders işlemelidir. Zira etkin ders anlatımında öğrenci yaramazlık yapamaya vakit bulamaz.

11. Öğretmen konuya tam hâkim olmalıdır. Konuya hâkimiyet de planlı, programlı ve hazırlıklı çalışmayla mümkündür. Öğretmen etkisizse öğrenci bunu kullanır.

12. Öğretmen, öğrencileri ve ailelerini çok iyi tanımalı, iletişimini üst seviyede tutmalıdır. Veli ve öğrencilerle gerekirse birebir görüşmeli güzellikleri ve olumsuzlukları onlarla paylaşarak yeni bir yol haritası çizmelidir.

13. Öğretmen, en güzel disiplinin, branşında bilgi hâkimiyetiyle olduğunu unutmamalı, sınıfa hâkimiyetini bilgisiyle sağlamalıdır.

14. Öğretmen, öğrencileriyle ilişkilerini değerlendirmede aşağıdaki formda yer alan sorulara, Her zaman, Ara sıra, Hiçbir zaman cevaplarını vererek kendini değerlendirmelidir.

Öğrencilerin hepsini selamlıyor musunuz?
Ödüllendiriyor, cesaretlendiriyor musunuz?
Görüşlerini kabul ediyor musunuz?
Destek oluyor musunuz?
Saygılı davranıyor musunuz?
Sözel olmayan destek sağlıyor musunuz?
Dostça ilişki ve uyum gösteriyor musunuz?
İşbirliği ve yardımlaşmalarına izin veriyor musunuz?
İstenmeyen davranışlarında herkese adil davranıyor musunuz?
Olumlu davranışlarını beğendiğinizi belli ediyor musunuz?
Çalışma ve dikkatlerini izliyor musunuz?
Katılım ve sorumluluk almaya cesaretlendiriyor musunuz?
Sınıfın her yerinde sık dolaşıyor musunuz?
Ödevlerini anlayıp anlamadıklarını:

Denetliyor musunuz?
Davranış ve konuşmalarını izliyor musunuz?
Herkesin sorusunu yanıtlıyor musunuz?
Sorunlarla, diğerlerini rahatsız etmeden ilgileniyor musunuz?
Öğrenciler için bir yardım isteme sistemi kurdunuz mu?
Gerektiğinde sınıftan çıkma işini düzene bağladınız mı?
Her öğrenciyi tanıyor musunuz?

 

 

Kaynak: herkul.org

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim