Öğretmen Diyarı

SERTİFİKALI SINIF ÖĞRETMELERİ ÖZEL EĞİTİM’E GEÇMEYİ BEKLİYORLAR

Bizler 540 saatlik zihinsel engelli sertifikasına sahip sınıf öğretmenleriyiz. Özel eğitimde hem kurs aldık hem de birebir okullarda görev yapmaya devam ediyoruz. Fakat sunuda göz ardı edilmek istemiyoruz. Çoğu sınıflarda kaynaştırma öğrencisi var ve bizler bu konuda da tecrübe sahibiyiz. Çoğu eğitim uygulama okullarında özel eğitim sınıflarında öğretmen olmadığı için sınıflar iktisat, isletme mezunu kişiler tarafından ücret karşılığı derse girmektedirler.

Türkiye geneli özel eğitimde açık sayısı 15.000 bini geçmiştir. Gecen yıl alan değişikliği yap ilip belli kontenjan dâhilinde  sınıf öğretmenliğinden özel eğitim öğretmenliğine geçiş yapılmıştır.  Çoğu arkadaşımız eksik saati olduğundan alan değiştiremedi. MEB, 2015 in ocak ayında eksik kalan kurs saatleri için kurs düzenlemiş ve 540 saate kurslarını tamamlamışlardır.

2015 yılında alan değişikliği beklerken MEB bu konuda hiç bir adim atmayıp hem 540 saatlik kursu tamamlatan sınıf öğretmenlerini mağdur etmiş hem de özel eğitime muhtaç öğrencilerimizi öğretmensiz bırakmış yahut deneyimi olmayan üniversite mezunlarını sınıflara sokmuştur. Bu özel eğitim için büyük bir kayıptır.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol