Öğretmen Diyarı

Sert bir Öğrenci-Öğretmen kurgusu: Whiplash
 

Whiplash bu senenin en çok konuşulan filmlerinden biri oldu. Bunun en önemli sebebi, acımasız hoca karakteri’ Terence Fletcherın sınır zorlayacak psikopatlıktaki hareketleriydi. Öğrencisi Andrew’a yaptıklarını izlerken hepimiz sinir küpü olduk, kimi zaman “yok artık, bu kadarı da olmaz” dedik, kimi zaman adama bir şeyler fırlatmak istedik. Andrew için üzüldük, endişelendik, onun yerine sinirlendik. Sonuç olarak, filmden fazlasıyla etkilendik. Bu etkileyici performans ile J. K. Simmons en iyi yardımcı oyuncu Oscar’ını da kapmış oldu.

Peki, bizi bu kadar etkileyen öğretmen-öğrenci ilişkisi nasıl bir ilişkiydi? Meseleyi Enneagram üzerinden incelediğimizde karşımıza Tip 8 öğretmen ve Tip 9 öğrenci ilişkisi çıkıyor. Yani, sınırları zorlayarak potansiyeli çıkartmaya çalışan bir Tip 8 öğretmen ve sakin tabiatına rağmen hocasının yöntemleriyle karakter değiştirip hırs küpü olan Tip 9 öğrenci.

 

Tip 8’lerin öğretme tarzı nasıl olur?

Tip 8’ler kapasitelerini ve sınırlarını zorlamaktan hoşlanırlar. Özellikle fiziksel olarak kendilerini aşma gayreti içerisindedirler. Öğretmen Tip 8’ler ise bunu öğrencilerinden bekler. Onlara göre bir insan ancak çok sıkı çalışarak efsane haline gelebilir ve bu yolda kişiyi övmek o kişiye verilecek en büyük zarardır. Filmdeki arıza hoca Terence Fletcher’ın felsefesi işte tam olarak budur.

Öğrencilerini övmez Fletcher. Çünkü övgünün onları tembelleştireceğini düşünmektedir.

“There are no two words in the English language more harmful than ‘good job.”


Fletcher film boyunca her fırsatta öğrencilerini zorluyor, aşağılıyor, onlara şiddet uygulamaktan çekinmiyor. Öğrencilerini durmadan çalışmaya zorluyor. Müziği konusunda mükemmeliyetçi bir anlayışa sahip, en ufak bir hatayı affetmiyor, gevşemelerine müsaade etmiyor. Öfkeli vücud hareketleri ve mimikleri ile hata kabul etmez bir görüntü sergiliyor.

Bu durum aklımıza başka bir Tip 8’i yani Fatih Terim’i getiriyor.  Biraz daha sakin versiyonu olsa da, aradaki benzerliği siz de farkettiniz mi? :)

“NOT MY TEMPO!”

whiplash-terim-enneagram8

Öğrenci Andrew: Tip 9’un Tip 3’e dönüşümü

Tip 9’ların, hırslı Tip 3’lerle bağlantısı var. Sakin bir Tip 9, potansiyelinin farkına vardığı anda son derece rekabetçi, hırsını dışarıya yansıtan biri haline gelebilir ve güven noktası olan Tip 3’e gidebilir. Andrew’un bu filmdeki hikayesi de bize tam olarak bu gidişi anlatıyor. Fakat, daha sağlıksız haliyle.

Andrew, dünyadaki en iyi davulcuları arasında olmak isteyen bir konservatuar öğrencisidir. Arkadaşlarıyla iyi geçinmeye çalışan içe dönük bir Tip 9’dur. Dersler dışında tek başına bolca çalışmakta ve var gücüyle antrenman yapmaktadır. Bir gün ders dışındaki çabalayışı, okulun en sert fakat saygı duyulan hocası Terence Fletcher’ın dikkatini çeker. Fletcher, Andrew’ü kendi orkestrasına alır. Bu Andrew’ü çok mutlu etse de, Fletcher’ın acımasız tavırları yüzünden kendisini karakterini değiştirebilecek ölçülerde büyük bir psikolojik girdabın içinde bulur.

whiplash-enneagram8

Fakat, Andrew’un bir Tip 9 olarak diğer öğrencilerde bulunmayan bir dayanma kapasitesi vardır. Zaten Fletcher’ın bu psikopatça davranışlarına tahammül edebilmeyi ancak bir Tip 9 başarabilir. Ve Fletcher bunu bildiği için öğrencisinin sınırlarını sonuna kadar zorlamaya -bir an bile gevşemesine müsaade etmeyecek şekilde- devam eder. Hocasının yöntemlerine ayak uydurmaya çalışan Andrew’un kişiliği de bu ölçüde değişmeye başlar; “ben iyiyim”, “ben başarılıyım” deme fırsatını bir türlü yakalayamadan, daha hırslı, daha rekabetçi ve yıkıcı birisi haline gelir. Yani, Tip 3 noktasında kendisini bulur.

Tip 8 hocamızın yöntemi her ne kadar Andrew’un psikolojisini mahvetse de, onun içindeki hırslı ve yılmaz kişiliğin ortaya çıkmasına sebep olur. Sert yöntemleri yüzünden okul yönetimi ile başı derde giren Fletcher sonuna kadar tarzının arkasında durur. Çünkü, efsanevi alto saksafoncu Charlie Parker’ın yeteneği de böyle bir yöntemle ortaya çıkmıştır ve Fletcher’ın tek derdi yeni Parker’lar keşfetmektir.

Yaşanan bir sürü sıkıntının sonunda Andrew hocasının felsefesini anlar. Bu onun daha çok hırslanmasına sebep olur. Bir Tip 9’un dayanma gücü “rekabet” ile birleştiği zaman ortaya ciddi bir enerji çıkartacaktır. Filmin son sahnesinde böyle bir enerjinin ortaya çıkışını görürüz. Tip 8 öğretmen sonunda insiyatif alan, yılmayan, çabalayan öğrencisini bulmuştur.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol