Öğretmen Diyarı

Seçil Öğretmen\'e Meslekten İhraç! İşte Karar!

 

Erdoğan‘a hakaret gerekçesiyle 17 yıllık öğretmen Seçil Erdem hakkında meslekten ihraç kararı çıktı.

Erdoğan‘ın Başbakanlığı döneminde, Trabzon‘da konvoyuna yumurta attığı ve hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı mahkemece para cezasına çarptırılan 42 yaşındaki öğretmen Seçil Esmanur Erdem hakkında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yüksek Disiplin Kurulu‘nca (YDK) sürdürülen soruşturma tamamlandı.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 23 Kasım 2013‘te Trabzon‘a gelişinde konvoya yumurta attığı ve Başbakan‘a hakaret ettiği iddiasıyla Trabzon 2‘inci Sulh Ceza Mahkemesi‘nde yargılanıp 7 bin 80 lira para cezasına çarptırılan beden eğitimi öğretmeni Seçil Esmanur Erdem, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) tarafından da idari soruşturmaya tabi tutuldu. Yüksek Disiplin Kurulu, 30 Eylül 2014 tarihinde verdiği kararla, ‘Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘a yumurta atarak küfür içeren sözlerle hakaret ettiği‘ suçlamasıyla öğretmen Erdem hakkında, ‘Devlet memurluğundan çıkarılma‘ cezasını oy birliğiyle onadı. Karar, Trabzon Merkez Ortahisar İlçesi Kireçhane Ortaokulu‘nda beden eğitimi öğretmenliğine devam eden 17 yıllık öğretmen Seçil Esmanur Erdem‘e tebliğ edildi.

Bir Süre Açığa Alınmıştı  

Dönemin Başbakan‘ı Erdoğan‘a yönelik hakaret içeren ifadelerde bulunduğu ve yumurta attığı suçlamasıyla gözaltına alınarak ifadesi alınan Seçil Esmanur Erdem, sevk edildiği mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakmıştı. Yargılandığı mahkemece para cezasıyla cezalandırılan Seçil Esmanur Erdem, geçirdiği idari soruşturma kapsamında bir süre açığa alınmış, ardından göreve başlamıştı.

Konuyla ilgili olarak Eğitim Sen Trabzon Şubesi de düzenlediği bir basın toplantısıyla yaşanan olayı kınadı. Şube Başkanı Muhammet İkinci tarafından yapılan açıklamada "Türkiye‘de adalet kavramı irtifa kaybetmekte, hukuk can çekişmektedir. Sendikamız üyesi Seçil Öğretmen de  bu hukuksuzluğun son kurbanıdır. Bu ceza yalnızca Seçil Öğretmene değil 2 milyondan fazla kamu emekçisine verilen bir cezadır. Bu ceza ülkemizde demokrasiye, adalete, hukuka inanan insanlara verilen cezadır. Siyasi vesayet altındaki Yüksek Disiplin Kurulu`nun vicdan ve hakkaniyet duygusundan yoksun olarak verdiği bu cezayı reddediyoruz" sözlerine yer verildi. İkinci ayrıca Seçil Esmanur Erdem için AİHM dahil, tüm hukuki süreçlerin işletileceğini de ifade etti.

Kararı görmek için tıklayınız.

 

Kaynak:egitimsen.org.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol