Öğretmen Diyarı

SAYIN NABİ AVCI; BU YANGIN NE ZAMAN SÖNECEK?

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN,


Başbakanımız Sn. Ahmet DAVUTOĞLU,


Milli Eğitim Bakanımız Sn. Nabi AVCI,


Bizler kamuda hizmetli, şoför, kaloriferci, itfaiyeci, garson, hasta bakıcılığı vs. memur unvanlarıyla çalışan memur öğretmenleriz. Bizler öğretmeniz ama kalorifer yakıyoruz, tuvalet temizliyoruz, yangın söndürüyor, tabak yıkıyoruz.Hatta Milli Eğitim Bakanlığında okullarda hademelik de dahil farklı işlerde çalıştırılıyoruz. Helalinden para kazanmak için emekle, gururla da yapıyoruz ama biz öğretmen açığı bu kadar yüksek iken en iyi yaptığımız işi öğretmenliğimizi yapmak istiyoruz. Lütfen bizi öğrencilerimize kavuşturun.


31/08/2012 tarihinde Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER ve İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza AYDOĞDU tarafından hiçbir açıklama yapılmadan KPSS ile atanmış memur öğretmenler için yüzde 3 oranında kısıtlı kontenjanla Kurumiçi ve Kurumlararası atama kaldırılırken; KPSS ile atanmadıkları halde Üniversitelerden araştırma görevlileri ve okutman kadrolarından halen kurumlararası geçiş açık olup, önümüzdeki günlerde özelde çalışan ve şartları uyan dershane öğretmenlerinin de 6528 sayılı Yasanın 12. maddesi kapsamında 1 Temmuz-1 Ağustos 2015 arasında mülakatla atanması planlanmaktadır. KPSS ile atanmayan dershane öğretmenleri, araştırma görevlileri vs sınavsız atanırken, Yönetmelik nedeniyle memur öğretmenler 2. kez KPSS girmek zorunda bırakılmaktadır.


Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN; öğretmenlerden uzman yardımcısı alımına dair basında yer alan eleştirilere karşı bu kişilerin KPSS ile alındığını ve bir daha sınava sokmaya gerek olmadığını beyan etmiştir. Bizler de kamuya KPSS ile atanan öğretmenlik mezunu devlet memurlarıyız. Ayrıca dershane öğretmenlerinin mülakatla alınacağı açıklanmıştır.


Milli Eğitim Bakanlığı'nın herhangi bir öğretmen yetiştirme yönetmeliği olmaması nedeniyle atanamayan veya atanmayan öğretmen ordusunun 400 Bin olduğu düşünüldüğünde; Bakanlığın, tüm öğretmen kadrolarını doldursa bile 300 Bin öğretmenin açıkta kalacağı açıktır. Bu öğretmen adaylarının geleceğe güvenle bakabilmesi, evine ekmek, çocuklarına aş götürebilmesi için bir başka yerde memur olacaklardır. Atanamayan Öğretmenler, Memur Öğretmen saflarına katılacak ve her gün bu sorun daha fazla büyüyecektir.


Anayasa'nın 17.maddesi gereği, herkesin, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahip olduğu, kamu hizmetinin bütünlüğü ve devamlılığı ilkesi gereğince, kamu görevlilerinin özel koşullarına göre verimliliklerinin en yüksek düzeyde olduğu ve hizmetinden en yüksek oranda yararlanılacak bir birimde çalıştırılmaları kamu yararına daha uygun olduğu gibi, memurların istediği bir alanda çalışmasının maddi ve manevi varlığının gelişmesine olumlu katkı sağlayacağı ve kamu hizmetinden beklenen faydanın artacağı da tabiidir.


Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 5/d maddesinde "Açıktan ve kurumlar arası yeniden atama yoluyla öğretmenliğe atanacaklarda öğretmenlikteki hizmet süresi öncelikli olmak üzere memuriyetteki hizmet süresi esas alınır" denmesine karşın; daha önceki yönetmeliklerde de yer bulan, 06/05/2010 tarihli Yönetmeliğin memur öğretmenlerle ilgili 15. maddesi atamalardan hemen önce 31/08/2012'de yürürlükten kaldırıldığından memur olarak görev yapan öğretmen mezunu memurlar için bu tarihten sonra mağduriyet oluşmuştur.


Basında son günlerde yeni yönetmelik hazırlandığı bildirilmektedir. Zaten Devlet memure olan memur öğretmenlerin atanması bütçeye yük getirmeyecektir.28 Şubat mağdurlarının, İmam Hatip Lisesi ve Meslek Liselerinin haklarının, engelli memur öğretmenlerin haklarının iade edildiği gibi biz kamuda memurluk yapan öğretmenlerin de kazanılmış haklarının iade edilmesini bekliyoruz.


Yönetmelik mağduriyetimizin giderilmesi için gereğini saygılarımızla arz ederiz.


Memur Öğretmenler Platformu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim