Öğretmen Diyarı

Sanat Tarihi Öğretmenleri Artık Atanmak İstiyor!

GAZETEKAMU / ÖZEL HABER

 

Sanat Tarihçileri; Osmanlıca I, Osmanlıca II, Osmanlıca III ve Osmanlıca IV dersleri ile Epigrafi I ve Epigrafi II derslerini zorunlu olarak lisans döneminde alırlar, Osmanlıca derslerini, metin ve arşiv okuma; Epigrafi derslerini ise kitabe okuma dersleri olarak alıyorlar. Şimdi gündemde olan ve Anadolu İmam Hatipve Sosyal Bilimler Liselerinde zorunlu diğer liselerde seçmeli olan Osmanlıca Türkçesi derslerine Sanat Tarihi öğretmenleri olarak atanmak istiyoruz.

 

Osmanlıcanın yaygınkullanım alanı arşiv belgeleri ve kitabeler olduğuna göre, arşiv belgeleri ve kitabeleri okuyacak ve okutacak tek bölüm Sanat Tarihi’dir. Osmanlı Türkçesi dersinin kim tarafından verilmesi gerektiği açıkça ortadadır. Tarih,Türk Dili ve Edebiyatı ile Din kültürü mezunları dahil olmak üzere hangi bölümdeki mezunlar Mühimme defteri, Şer’iyye sicili gibi arşiv kayıtlarını okumuşlardır? Biz Sanat Tarihçiler bunların hepsini,en ayrıntısına kadar işlediğimiz için Osmanlı Türkçesi dersinin biz Sanat Tarihçiler tarafından verilmesi gerekmektedir.

 

Bazı liselerde zorunlu olan bu ders için öğretmen açığı oluşmuştur, orta öğretim kurumlarında Osmanlı Türkçesi zorunlu ders olarak okutulacaksa bu dersi verecek öğretmenler arasında Sanat Tarihi öğretmenleri de olmalıdır. Biz Sanat Tarihi öğretmenleri olarak artık bu ülkede fark edilmek isteniyoruz ve hakkımız olan sanat tarihi dersleri ile Osmanlı Türkçesi derslerine atanmak istiyoruz.

 

Atanamayan Sanat Tarihi Öğretmenleri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol