Öğretmen Diyarı

Sahte Diplomaya Yeni Önlem; Tıkla Kontrol Et
 Milli Eğitim Bakanlığı sahte diploma sarsıntısının ardından diplomaların sahte olup olmadığını kontrol etmek ve sahte diplomanın önüne geçmek amacı ile yeni bir yöntem geliştirdi. Kullanıcılar internet üzerinden diplomalarının sahte olup olmadığını kontrol edebilecekler.


Kullanıcılar, "diploma.meb.gov.tr" ve "mezun.meb.gov.tr" adresleri üzerinden sisteme girerek diplomaların doğruluğunu kontrol edebilecek.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, illegal yapılar ve kişilerce başvurulan diploma sahteciliğinin önüne geçmek amacıyla başlatılan çalışmayla oluşturulan "Diploma Kontrol Sistemi" uygulaması devreye girdi.Kullanım kolaylığı ve akılda kalıcılığı sağlamak için iki alan adı tahsis edilen sisteme kullanıcılar, diploma.meb.gov.tr" ve "mezun.meb.gov.tr" adresleri üzerinden ulaşabilecek.Kurumlar, şirketler ve diğer kullanıcılar, mevcut diploma bilgilerinin doğruluğunu sistem üzerinden, T.C. kimlik numarası, diploma tarihi ve doğum tarihi bilgilerini girerek kontrol edebilecek.Sistem üzerinden 2008 ve sonrasında MEB'e bağlı eğitim kurumlarından alınan diplomalar sorgulanabilecek. Sistem, e-okul veri tabanını kullanıyor.Bakanlık, sistemin geliştirilmesine yönelik faaliyetleri de sürdürüyor. Bu kapsamda, MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca daha eski diploma bilgilerinin de sorgulanabilmesi için çalışma başlatıldı. Çalışma bittiğinde okullardaki kütük defterleri e-okul sistemine entegre edilecek ve daha eski tarihli diplomalar da sorgulanabilecek.Daha ilerde de halk eğitim merkezleri ve kurslardan alınan sertifika ve belgeler de sistem üzerinden sorgulanabilir hale gelecek.

Kaynak: www.ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim