Öğretmen Diyarı

SAHTE DİPLOMALI ÖĞRETMEN TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın açıklamasıyla ortaya çıkan sahte diploma skandalına ilişkin tedbirler devam ediyor.


 
Bakanlık bu kapsamda, sahte diploma ile öğretmenlik yapan başka personelin olup olmadığını kontrol edecek. Ayrıca bu kapsamda sisteme girilen bilgileri kontrol etmeyen il ve ilçe yöneticileri hakkında da işlem başlatılacak.

1 milyon diploma

YÖK  tarafından uygulamaya konulan ‘Mezun Sorgulama ve Doğrulama Sistemi’ ile Bakanlığın yaklaşık bir milyon 30 bin diploma bilgisini sorgulayacağı öğrenildi.

Diplomada tahrifat

KPSS sonuç belgesi üzerinde yer alan "Lisans" mezuniyeti bilgisinin hangi bölüm ve programa ilişkin olduğunun yer almaması sebebiyle, diplomalar üzerinde tahrifat yapılarak mezuniyet bilgilerinin değiştirildiği ve daha düşük puanla öğretmenlik hakkını elde edildiği öğrenildi.

Özlük birimleri sorumlu

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin öğrenim bilgileri dâhil tüm kişisel verilerinin bulunduğu MEBBİS sistemine girilmesi gereken bilgilerin eksiksiz olarak işlenmesi için il milli eğitim müdürlüklerine talimat verdi. Ancak, MEBBİS personel bilgi sisteminde yer alan ‘Kişisel Bilgiler Modülü Öğrenim Bilgileri’ ekranına girilmesi gereken atamaya esas diploma, geçici mezuniyet belgesi, tezli-tezsiz yüksek lisans diploması veya pedagojik formasyon sertifikası gibi belgelere ait verilerin özlük birimleri ve diğer sorumlular tarafından tam ve doğru olarak girişinin yapılmadığı veya eksik yapıldığı tespit edildi. Bu sebeple il ve ilçe özlük birimleri tarafından veri girişlerinin tam ve doğru olarak yapılması için bakanlık personeline bu konuda duyuru yapılacak ve tüm personel de diploma, diploma tarihi, diploma numarası gibi kendi öğretim bilgilerinin tam olarak girildiğini kontrol edecek.

Personel, eksik veya yanlış olan kısımlarının düzeltilmesi için ilgili özlük birimlerine başvuruda bulunacak. Bu bilgilerden eksik olanların girilmesi ve varsa hataların düzeltilmesinden il ve ilçe özlük birimleri, okul idareleri ve personel sorumlu olacak. Veri girişlerini tamamlamayan ve gerekli kontrolleri yapmayan il ve ilçe yöneticileri hakkında idari işlem başlatılacak.

 

Kaynak: www.memurunyeri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim