Öğretmen Diyarı

SAĞLIKSIZ BİR ÖĞRETMEN PORTRESİ
 Kitap imza sırasına girdi, bekledi ve ben kitabını imzalarken çocuğunun öğretmeninden şikâyet etmeye başladı. Söyledikleri ilgimi çekti, bana yazmasını istedim. Sayfalara dolusu yazdı, içini döktü. Size nasıl özetleyeyim, zorlanıyorum; ana fikirler şunlar:

1- İlkokul sınıf öğretmeni; bazı ana babalarla sıkı fıkı; o çocuklar sınıfta özel muamele görüyor.
2- Sevmediği bir çocuğa-bana mektup yazan annenin çocuğuna- takıyor ve o çocuğu diğer çocuklar sınıf içi ve sınıf dışı sıkıştırıp tartakladığı zaman, “sen yalan söylüyorsun, kimse sana bir şey yapmıyor,” diye kovuyor.
3- düşük not alanlara aferin diyor; bu öğrenciyi inadına takdir etmiyor. Örneğin çocuk 96 alıyor, “sen yüz almalıydın, yazıklar olsun, sana,” diyor.
4- Anne konuştuğu zamana, “ Çocuğunuzun cesaretlendirmeye ihtiyacı yok “özgüveni tavan yapmış, bu özgüveni kırmamız lazım," şeklinde konuşuyor.
5- Bu öğretmen ana babalara şöyle öğütler veriyor: "Çocuğunuz yapsa bile, atıyorum kitap okuyor, doğru bile okusa olmadı deyin, yanlış okudun deyin ki çocuk hırs yapsın, daha çok çabalasın!"
6- Çocuklar bunalsa dahi hiç oyunla vakit geçirmesinler hep ödev yapsınlar, diyor.

Anne bir sene sonra sınıf değiştiriyor ve yeni öğretmen, adı Deniz, güler yüzlü, çocuk çok seviyor ve annesine, “Deniz öğretmenim hep gülüyor, hiç bağırmıyor, hakarette etmiyor, ben Deniz öğretmenimi çok sevdim, çok sağ ol anne, iyi ki beni bu sınıfa aldın!" diyor.

Annenin bana sorduğu şu: “Şimdi ben çocuğumu bu sınıftan alarak çocuğumu kurtardım ama ya geride kalan çocuklar, yıllar boyu bu öğretmenin öğrencisi olacak olan çocuklar onlar ne olacak? İyi eğitimi sadece olumsuzlukla sağlayabileceğini sanan, sürekli bağırıp çağıran bir öğretmen, nasıl iyi bir öğretmen olabilir ki?”

Bu mektubu sizlerle paylaşmak ve yorumlarınızı öğrenmek istedim.

Emek ve zamanınız için teşekkür ederim.

Haberin Kaynağı: Facebook Doğan Cüceloğlu sayfası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim