Öğretmen Diyarı

Sağlık Özrüne Kimler Başvurabilir Şartları

Özür durumuna bağlı atamalar, öğretmenlerin tercihleri dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğü esas alınarak yapılır.Sağlık özrü atamaları da özür durumuna bağlı yer değiştirmeler arasında değerlendirildiğinden hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır.Yani tercih ettiği okullara başvuru yapan diğer öğretmenler ile beraber hizmet puanı sıralamasına girer ve  en yüksek olana göre atamalar gerçekleştirilir eğer puanı yetmez ise ataması yapılmayabilir.Şunu da belirtmek isterim ki bu şekilde sağlık özrüne bağlı ataması gerçekleşmeyenler idare mahkemesine gidip durumlarının aciliyetini gösterip dava açmaktadırlar ve dava olumlu yönde sonuçlanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 Özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunanlardan öğretmenlikte ve Devlet memurluğunda adaylıklarının kaldırılmış olması şartı aranır. Aday öğretmenlerin yer değiştirme istekleri değerlendirmeye alınmaz. Özür durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için son olarak atandıkları görev yerlerinde en az bir yıl süreyle görev yapmış olmaları gerekir fakat sağlık özrü olanların özür grubu atamalara başvurmasında adaylıkları kaldırılma şartı aranmaz.

 

 

 

 Soru 1 ) Kimler sağlık özrüne başvurabilir?

 

  Cevap :

 

   *Görev yaptıkları yerde kalmaları hâlinde

 

       1.kendisi,

 

       2.eşi

 

       3. çocuklarının sağlık durumlarının tehlikeye gireceğini belirtir sağlık kurulu raporu olanlar

 

  * Anne, baba veya yargı kararıyla vasi tayin edildiği kardeşlerinden birisi için “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi bulunan sağlık kurulu raporu olanlar

 

  * Özel eğitim alması gereken çocuğu olan öğretmenler

 

 Soru 2) Sağlık Özrüne başvuracak öğretmenlerden hangi belgeler isteniyor?

 

  Cevap :

 

Kendisi eşi veya çocuklarından ötürü sağlık özrüne başvuracak öğretmenlerinsağlık  kurulu raporunda;

* kendisi, eşi ve  çocuklarının ; görev yaptığı yerde kalmasının  sağlık durumunu tehlikeye koyacağının belirtilmiş olması gerekir

 

  Önemli not: Öğretmenin kendisi için başvurusunda heyet raporunda “hastanın öğretmenlik yapmasında sakınca yoktur “ibaresi kesinlikle bulunmalıdır

 

 

         2.Anne ve babası ile yargı kararıyla vasi tayin edilmesi kaydıyla kardeşlerinden birisi için sağlık özrüne başvuracak öğretmenlerin sağlık özrü başvurusu için;

 

           * “başkasının  güç ve yardımı olmaksızın  hayatını devam ettiremez” ibaresi bulunan heyet raporu

 

           * Kardeşine vasi tayin edilenlerden mahkeme kararı

 

 Özel eğitim alması gereken çocuğu olan öğretmenler;

          Rehberlik ve araştırma merkezlerince verilen özel eğitim değerlendirme kurulu raporunda ve il millî eğitim müdürlüklerinden alınacak görev yaptığı ilde çocuğunun özrüne ilişkin özel eğitim alabileceği resmî eğitim kurumu bulunmadığına dair belge ile yer değiştirme başvurusunda bulunabilir.

 

       4. Vukuatlı nüfus kayıt örneğini;bu belge, onay makamlarınca elektronik ortamda temin ederek kontrol ederler.

 

Soru 3) Sağlık raporu ne zaman alınmış olması gerekiyor?

 

  Cevap: Sağlık raporu(heyet raporu) başvuru tarihi itibariyle son altı ay içinde alınmış olması gerekiyor ve kesinlikle bu altı aylık süreyi geçmemeli.

 

 

 

Soru 4) Özürlü Raporlarında da 6 Aylık süre şartı aranır mı ?

 

  Cevap : özürlü raporlarının alım zamanı olarak 6 ay süre şartı aranmaz herhangi bir anda alınmış özürlü raporu olabilir.

 

Soru 5) Alınan sağlık raporu kesinlikle devlet hastanesinden mi alınması gerekiyor?

 

  Cevap : Hayır ! Özel hastanelerden de istenen belgeler alınabilir.Bunda bir engel yok.

 

 

 

Soru 6) Sağlık özrüne başvuranlar nerelere tayin isteyebilirler?

 

Cevap :

 

    * Görev yaptıkları yerde kalmaları hâlinde kendisi, eşi veya çocuklarının sağlık durumlarının tehlikeye gireceğini belirtir sağlık kurulu raporu ile tedavi olmak istediği yeretayin isteyebilir.

 

   * Anne, baba veya yargı kararıyla vasi tayin edildiği kardeşlerinden birisi için “Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez.” ibaresi bulunan sağlık kurulu raporu bulunan öğretmenler ;anne, baba veya kardeşinin Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı adresinin bulunduğu ilçe/ildeki eğitim kurumlarına atanmak üzere yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.

 

   * Özel eğitim alması gereken çocuğu olan öğretmenler, çocuğunun özrüne ilişkin özel eğitim alabileceği resmî eğitim kurumların yerlere tayin isteyebilirler.

 

 

 

Sedat  DEGER

 

Kaynak: mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim