Sadece Öğretmen Çocuğu Olanların Anlayabileceği 14 Şey

 Dışarıdan bakanların sizin harikalar diyarında yaşadığınızı zannetmesine karşılık, zorluklarını bir tek sizin bilebildiğiniz bir olgu; öğretmen çocuğu olmak. Peki gerçekten süper mi? Öğretmen çocuklarının neler yaşadıklarına dair küçük bir derleme.

1. Sen nasıl öğretmen çocuğusun? Sürekli olarak senin diğerlerine örnek olman lazım baskısı, sadece okulda, evde değil, sizin öğretmen çocuğu olduğunuzu bilen herkesin omuzlarınıza yüklediği yük. 


2. Bütün gün kafam şişti bir de sen başlama Günlük çocuk gürültüsü çekme limiti dolmuş öğretmen anne/babanın sıklıkla "bir de sen başlama lütfen!" serzenişine maruz kalma. 

3. Susun susun bu gidip ispiyonlar bizi Öğretmen olan anne/babayla aynı okuldaysanız, herkesin size sanki gidip her şeyi yetiştirecekmişsiniz gibi mesafeli davranması. 

4. Buna da öğretmenin çocuğu diye hiç kızılmıyor Ne kadar edepli, uslu olursanız olun başka öğrencilerde ortaya çıkan 'ne yaparsa yapsın buna hiç kızmıyorlar' sendromu.

5. Annen baban öğretmen, sen her şeyi biliyorsundur Arkadaşlarınızın öğretmen anne/babanızın size gece gündüz ders çalıştırdığını, sizin her konuyu eksiksiz bildiğinizi sanması. 

6. Öğretmen Kılavuz Kitabı Evde mutlaka bir şekilde istifade edebileceğiniz, her şeyin doğru cevabını içeren 'öğretmen kitabı' versiyonuna ulaşma lüksü. 

7. Örnektir satılamaz Evde yardımcı kitap bulma lüksünün aksine herkeste yepyeni kitaplar varken sizin hep "örnektir", “para ile satılmaz” yazan öğretmen anne/babaya verilmiş beleş kitabı kullanma zorunluluğunuzun getirdiği eziklik. 

8. Her soruyu 5 liradan satsam… Ardı arkası kesilmeyen anne babadan çalınan sınav sorularını satıp köşeyi dönme hayalleri. 

9. Öğretmenler günü = Hediye sağanağı Öğretmenler gününün evde bir yılbaşı, doğum günü, vb. heyecanı yaratması, öğretmen anne babaya gelen hediyelere çökmenin yarattığı eşsiz haz 

10. Okula bu tür şeyler gelmeyecek demedim mi? Öğretmen anne/babanın bir öğrencisinden okula getirilmesi yasak olduğu için aldığı bir oyuncağın akşam sizin olması keyfi. 

11. Baba, şey yani öğretmenim Öğretmen anne/babayla aynı okuldaysanız her defasında 'baba mı/anne mi diyeceğim yoksa öğretmenim mi diyeceğim', 'sen mi diyeyim siz mi diyeyim' telaşları. 

12. Ne teşekkür mü, hiç utanmadın mı? Karne günleri başkaları için övünç kaynağı olabilecek teşekkür belgesinin utana sıkıla gösterilmesi, takdir belgesinin de sadece hepsi 5 pekiyi'lisinin geçerli olduğu bir eve gideceğini bilmek. 

13. E torpilli kesin Başarılı olunca "Öğretmen çocuğu ya kesin torpilli ", başarısız olunca "aaa nasıl düşük not alır ya? harbi salak galiba bu çocuk" yaklaşımından kaçamamak. 

14. Anne sosyal bilgiler öğretmenim geldi
Bütün öğretmenlerinizin evinize gelip gitmesinin, okulda ciddi hallerini gördüğünüz kişilerin normal insanlar olduğunu görmenin yarattığı travma. Sonuç olarak Öğretmen çocuğu olmak demek; 3 yaşında okumayı, 5 yaşında çarpım tablosunu sökmek, 6 yaşında hiç bakmadan Türkiye haritasını çizebilmek demektir.

kaynak: onedio.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim