Öğretmen Diyarı

ROTASYONDAN NE KADAR ÖĞRETMEN ETKİLENECEK

ROTASYON UYGULAMASINDAN 13 BİN ÖĞRETMEN ETKİLENECEK

Bu yıl içinde çıkarılan Öğretmen Atama ve Yer Değişikliği Yönetmeliği ile öğretmenler için rotasyon uygulaması başlamış ve rotasyon süresi 12 yıldan kademeli olarak 8 yıla doğru başlatılmıştı.


Ancak dün yönetmelikte yapılan değişiklik ile rotasyon süresi 8 yıldan 12 ye çıkarılırken, geçiş başlangıç süresi de 12 yıldan 15 yıla çıkarıldı. Bu düzenlemeye göre, rotasyon 2015 yılında 15 yılını dolduranlara uygulanırken, eylül itibariyle aynı okulda 15 yıl ve üzeri görev yapan yaklaşık 13 bin öğretmenin görev yerleri değişecek.


Öğretmenler tepki alan rotasyon uygulamasında Milli Eğitim Bakanlığı gelen tepkilere karşı rotasyon süresinde yumuşamaya gitti. Değişiklikle birlikte aynı eğitim kurumunda adaylık dahil toplamda 8 yıl olarak belirlenen görev yapabilme süresi, 12 yıla çıkarıldı. Yönetmeliğe eklenen geçici maddeyle, 2014-2015 öğretim yılı için daha önce 12 yıl olarak belirlenen aynı eğitim kurumunda çalışma süresi, 15 yıl olacak. Rotasyon, aynı eğitim kurumunda; 2015-2016 öğretim yılında 14 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 13 yıl görev yapan öğretmenler hakkında uygulanacak.


13 bin öğretmen etkilenecek


2014-2015 öğretim yılında aynı eğitim kurumunda 15 yıl ve üzeri görev yapan yaklaşık 13 bin öğretmenin rotasyona tabi tutulacağı belirtilirken, başvuruların bu ay yapılacağı rotasyonla öğretmenlere 40 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilecek.


Başvuru sonrasında yer değişikliğinin büyük oranda öğretmenin ikametgâhına yakın eğitim kurumlarına yapılacağı düşünülüyor.


Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Rotasyon ertelenmiyor, ancak süre 12 yıldan 15’e çıkıyor. Yıl artırılarak rotasyona uğrayacakların sayısı azaltılıyor. İptalini dilerdim. Faydasına inanmadığımız rotasyonun iptali için dava da açtık.” İfadelerini kullanırken, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, “Yılı ne olursa olsun rotasyon yanlış bir uygulama. Üzgün olan, zorla sürgüne uğrayan öğretmenin eğitime katkısı olmaz. Bizler, rotasyonum tamamen kaldırılmasını istiyoruz.” dedi.

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol