Öğretmen Diyarı

ROTASYONDAN KAÇ ÖĞRETMEN ETKİLENECEK?

Rotasyondan kaç öğretmen etkilenecek?


Özellikle iyi ve tecrübeli öğretmenlerin yıllarca belli okullarda toplanmalarının önüne geçeceği savunulan bu uygulama ile birlikte “iyi okul-kötü okul” kavramları da ortadan kalkacak. Eylül ayında yeni eğitim yılı öncesinde ilk kez uygulanmaya başlayacak olan öğretmen rotasyonu ile birlikte 12 yıl ve daha fazla süreyle aynı okulda görev yapan on binlerce öğretmenin okulu değişmiş olacak.


Milli Eğitim Bakanlığının ilk uygulamaya ile yer değişikliği yapacak olan öğretmenleri belirleme çalışmalarının devam ettiği belirtilirken, uygulamadan ilk etapta 50 bin civarında öğretmenin etkileneceği ifade ediliyor.


Bakanlığın yeni getirdiği Yönetmeliğe göre öğretmenler, aynı okulda 8 yıl kalmaları durumunda rotasyona uğrayacaklar. Ancak ilk uygulamada geçiş kolaylığı sağlamak bakımından bu süre 12 yıl ile başlayacak ve her eğitim yılında bu süre bir yıl azalacak. Öğretmenlerin rotasyon uygulamasına yaklaşımları ise karışık. Bazı öğretmenler rotasyona tamamen karşı çıkarken, uygulamayı destekleyen ama süreyi kısa bulan öğretmenler de var.


Uygulamayla iyi okul olarak nitelendirilen okullardaki tecrübeli ve nitelikli öğretmenlerin, genç ve deneyimsiz öğretmenlerin yer aldığı imkânların kısıtlı olduğu okullara gönderilmesinin önü açılacak.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim