Öğretmen Diyarı

Rotasyon'da Amaç Neydi, Ne Oldu?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın il müdürlüklerine gönderdiği son yazıda rotasyonda uygulanacak ilçe gruplarının oluşturulması ve bu ilçe grupları içerisinde rotasyonun uygulanması istedi.


 Rotasyon söylentisi çıktığı günlerde bundan medet uman, bundan böyle merkez okullara gidebileceğini düşünen taşralarda çalışan genç öğretmenler, yeni gelişmelerden sonra büyük hayal kırıklığına uğradılar.

Zira örneğin Ankara’nın rotasyon ilçe grupları açıklandı ve uzak ilçelerde çalışan öğretmenlerin yer değiştirebileceği ilçeler yine çalıştıkları ilçelere coğrafi ve ulaşım olarak en yakın ilçeler oldu. Böylece Ankara’nın Nallıhan ilçesinde çalışan genç öğretmenlerin Ankara merkeze gitme umutları da tükenmiş oldu. Bu konu ile ilgili en başından beri açıklama yapan sendikalar, rotasyonun öğretmenlerin huzurunu bozmaktan başka bir işe yaramayacağını, aile düzenlerini bozacağını belirtirken bunu kastetmişlerdi.

Sendikalar, uygulanmak istenen rotasyonun yeni atanan mülakat müdürlerinin okullarındaki hegemonyalarını kolayca kurmalarını kolaylaştırmak amacı taşıdığını belirtmişlerdi. İlçe gruplarının açıklanmasından sonra bu durum ortaya daha net çıktı. Amaç öğretmenlerin merkeze tayin isteyebilmeleri değil, kendi okullarından uzaklaşmaları. Çalışma yeri zorla değiştirilen öğretmenlerin, yıllardır kurdukları aile düzenlerinin bozulması, onları teşvik yerine anksiyeteye sürükleyecektir.

Aile düzenlerini değiştirmek, ev taşımak, sadece kendi değil, eşinin ve çocuklarının da yeni iş ve ev ortamlarına alışmalarını beklemek insanlarda sürekli bir gerginlik yaratmıştır.

Rotasyon ile birlikte yine aynı durum ortaya çıkacak ve öğretmenler kaygılanacaklardır. İç dünyasında kaygılar yaşayan bir eğitimcinin iş yeri olan okullarda öğrencilerine karşı verimli olamadığı bilimsel bir gerçek olmasına rağmen, amacı ve kazandıracakları net olarak belli olmayan rotasyon ile ne hedeflenilmektedir acaba?

Zira başta hedeflenen ve Milli Eğitim Bakanının ağzından defalarca işittiğimiz Ankara Çankaya’daki okullarda yıllardır çalışan öğretmenler yerine taşralardan öğretmen gelmesi düşüncesi yine gerçekleşmemiştir ve bu uygulama ile de hiçbir zaman gerçekleşmeyecektir. Bakanlık bir politikasında daha hata yapmıştır ve bu hatadan bir an önce dönmesi gerekmektedir. Öğretmenlerin tedirgin oldukları, il içi atamalarına yapılan rekor başvuru ile ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin bu denli yer değiştirme başvurusunda bulunmaları, kimi sevindirmiştir, kime amacına yaklaştığını düşündürtmüştür? İl İçi başvuru sonuçları için Tıklayınız

Eminiz ki Bakanlık bugün çıksa ve rotasyonu belirsiz bir süre erteliyoruz dese daha çok alkış alacaktır.

Beklemek de fayda var.  

 

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr”  


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol