Öğretmen Diyarı

ROTASYONA UĞRAYACAK ÖĞRETMEN SAYISI BELLİ OLDU

Milli Eğitim Bakanlığında rotasyona uğrayacak öğretmen sayısı belli oldu... İşte detaylar.

Milli Eğitim Bakanlığının 2015 yılında yapmayı planladığı rotasyona tabi olacak öğretmen sayısı toplam öğretmen sayısının % 5-6 denk geliyor. Rotasyon çığırtkanlığı yapan ve fırtınalar koparan kesimlerin iddia ettiği gibi rakamlar yok. İşte detaylar...


Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmen sayısı 866.000 civarında , Ağustos ayında yapılacak öğretmen atamaları ile birlikte bu sayı 900.000 geçecek .


Milli Eğitim Bakanlığında 2015 yılında rotasyona uğrayacak öğremen sayısı yaklaşık 46.000 civarında , bu sayı toplam öğretmen sayısının % 6 civarına denk geliyor.


2015 yılında bulunduğu kurumda 12 yılını dolduran öğretmenlere rotasyon uygulanacak. Sınıf öğretmenlerinden ara sınıfları okutan öğretmenlere sınıflarını mezun edene kadar rotasyon uygulaması yok.


Rotasyona tabi olacak öğretmenlerimizin büyük çoğunluğunun il içi atamalarda yer değiştirme talepleri olacak. Yine bunun yanında ilçelerimizde alanı ve okutacağı ders itibariyle branşı olmayan öğretmenlerde rotasyona tabi değil. Örneğin , taşra teşkilatındakı ufak ilçelerimizde İmam Hatip okullarında , Meslek Liselerinde görev yapan öğretmenlerimiz , aynı ilçe içerisinde yer değiştireceği okul olmadığı için rotasyona uğramayacaklar.


2015 yılında yapılacak rotasyon uygulamasında yukarıdaki sebeplere bağlı olarak rotasyona uğrayacak öğretmen sayısı 46.000 sayısınında altına inecektir. Bu sayının 25-30 bin civarında olması tahmin ediliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim