Öğretmen Diyarı

Rotasyon Genç Öğretmenleri Üzebilir

Sitemiz yazarlarından Gürdal KARABIYIK 10 Ekim 2014 tarihinde kaleme aldığı yazısında bugün artık neredeyse kesinleşmiş gibi gözüken kademeli geçiş sistemini ilk kez gündeme getirmişti.


Kademeli geçiş sisteminin uygulanmaması durumunda genç öğretmenlerimizin hizmet puanından dolayı sorun yaşayacaklarını, bulundukları ilin en ücra - en izbe yerlerine atanacaklarını, 8 sene aynı okulda çalışmış bir öğretmenle 30 sene aynı okulda çalışan bir öğretmenin aynı anda rotasyona tabi tutulmasını yazısında “sapla samanın birbirine karıştırılması” olarak değerlendirmişti. 


Rotasyon tartışmalarının ateşli bir şekilde devam ettiği ve bakanlığın bütün öğretmenlerden görüş topladığı o günlerde yazarımızın bu yazısı da bakanlığa görüş olarak iletilmişti. 


“Rotasyon Genç Öğretmenleri Üzebilir - Çözüm Önerileri” başlıklı yazıda yazarımız konuyu çok teferruatlı bir şekilde irdelemiş, konuyu adeta bütün ayrıntılarıyla gözler önüne sermişti. Rotasyon uygulanmasının adaletli bir şekilde gerçekleştirilmesi için ilk “kademenin” 20 yıl ve üzeri olması gerektiğine vurgu yapan yazarımız rotasyon takvimini de şu şekilde 


Aynı Kurumda Rotasyon Uygulanacağı Tarih 

20+ 2015 Haziran 

15 2016 Haziran 

10 2017 Haziran 

8 2018 Haziran 


MEB, bugünlerde edinilen bilgilere göre rotasyonun bu sene 12 sene ve üzeri yıl aynı okulda çalışan öğretmenlere uygulayacak. 


Ancak bu durum yine sapla saman hesabına dönmez mi? 12 yıl aynı okulda çalışan bir öğretmenle 24 yıl aynı okulda çalışan bir öğretmen aynı muameleye tabi tutulmuş, 12 yıl aynı okulda çalışmış öğretmen için bu rotasyon uygulaması bir haksızlık olmaz mı? 


20 ve üzeri sene aynı okulda çalışan bir öğretmene 2015 yılı için rotasyon uygulansa, daha sonra kademeli olarak 8 yıla kadar indirilse MEB ne kaybeder? 


Sanki her sene rotasyon mu vardı, sanki her sene il içi atamalardaki düğüm rotasyonla mı çözülüyordu? 


Zaten bu seneden itibaren bir rotasyon uygulamasının ardından il içi ve hatta iller arası yer değiştirmelerde bir hareketlilik, bir kıpırdama olacağını görmek için müneccim olmaya da gerek yok. 


Geçen seneki rotasyon söylentileri bile böyle bir kıpırdanma yaratmıştı.

 

personelmebhaber.netDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol