Öğretmen Diyarı

Resim Öğretmenleri Kadro Bulamıyor

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin başlarında eğitim kalitesi yer alır. Eğitim içeriği ülkenin gelişmişliğini belirten en önemli unsurlardandır. Eğitimin olmazsa olmazı bilimsel bilginin yanında sanatsal bilginin de verilmesidir. Ülkemizde bilimsel bilginin verilmesi yolunda sıkıntılar olmasına rağmen yine de matematik, edebiyat, ingilizce gibi alanlarda bilimsel bilgi veren kadrolar diğer kadrolara göre daha fazladır. Yeterli midir? Elbette yeterli değildir ancak resim, müzik, beden eğitimi gibi sanatsal ve sportif ağırlıklı derslerin yanında kontenjanları hep daha fazla olmuştur.  

 

Sanatsal bilgiyi veren öğretmenlerimizin atamaları cumhuriyet tarihinden beri hep geri planda tutulmuştur. Zaten bu öğretmenlere toplumda ve hatta öğrenciler arasında saygı gösterilmemektedir. Oysa ki en büyük değeri görmesi gerekenler öğrencilerin ufuklarını açan, onlardaki yetenekleri fark eden ve günümüze kadar pek çok müzisyene ressama okul çağlarından itibaren yol gösteren öğretmenler olmuştur. Aslında resim ve müzik öğretmenleri saygınlığı daha fazla hak eden kadrolar olması gerekir.

 

Her atamada en düşük kadro hep resim öğretmenlerine ayrılır. Her yıl değişmeyen bir gerçektir bu. Maalesef görüldüğü kadarıyla bu yıl da aynı şey olacak ve binlerce mezun olmasına rağmen resim ve müzik öğretmenleri yine en düşük kadro sayısıyla atanacak. Şimdiye kadar resim ve müzik öğretmenliği bölümünü okumuş veya konservatuvarları dereceyle bitirmiş nice öğretmen sadece KPSS'den düşük puanlar aldığı için atanamıyor. Ülkemizin sanat alanındaki yetkin insanları iş bulmakta zorlanıyor. Devlet kapısında öğretmen olmak isteyenlere yeterince imkan tanınmıyor. Her seferinde bütçe yetersiz deniliyor veya resim müzik öğretmenliği kadroları hep gereksiz dersler olarak görüldüğü için hiç değer görmüyor. Aynı şey bu yıl da olacak ve resim öğretmenliğine gereken önem verilmeyecek. 

 

Resim öğretmenliğine değer verilmemesinin kanıtlarından bir tanesi de bu yıl 1400 sınıf öğretmeninin birden bire resim öğretmenliği kadrosuna kaydırılması oldu. Yani ihtiyaç kapatmak için yeni resim öğretmeni ataması yapılmadan sınıf öğretmenliği kadrosundan 1400 öğretmen geçirilmek suretiyle açık kapatılmaya çalışıldı. Resim alanında hiçbir yetkinliği olmayan, belki daha hayatında eline kağıt kalem alıp doğru düzgün resim çizmemiş 1400 öğretmen resim öğretmenliği kadrosunda çalışıyor şu an. Bu nasıl bir adalettir? Bir tarafta yıllarını resime vermiş öğretmenler mezun olup iş bulamamaktan şikayetçiyken bir tarafta kalem tutmasını bilmeyen öğretmenler resim öğretmeni olarak atanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ne yapıyor ne amaçlıyor bilinmez ama bu icraat özellikle atanamayan resim öğretmenlerini çileden çıkarmış durumda. 

 

Ayrıca resim öğretmenlerinin zaten hali hazırda çok az olan ders saatleri yüzünden ek ders ücretleri de alamaması onları iyice mağdur duruma düşürüyor. Diğer kadrolardaki öğretmenler 30 saate kadar ek ders ücretini iş cetvellerine işletip ücretlerini alabilirken resim öğretmenleri haftalık bir sınıfa bir ders saati ücretiyle geçinmeye çalışıyor. Bakanlığın öğretmenler arasında adaleti sağlamasını talep ediyoruz. Resim öğretmenliği kadrosuna daha fazla değer verilmesini, hiç yoktan bu atama döneminde resim öğretmenliği kadrosuna ayrılan sayının biraz daha artmasını talep ediyoruz. mebpersonelleri.com olarak resim öğretmenlerinin yanında durduğumuzu ilan ediyoruz. Ülkemizin sanata, sanatçıya, sanata değer veren öğrencilere ihtiyacı var. Bunu gerçekleştirecek kişiler elbette ki resim öğretmenlerimiz olacaktır.

 

mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim