Öğretmen Diyarı

Rehber Öğretmenler Şubat Atamasından Beklentileri

Öğretmen adayları için heyecan doruktayken, her branştan haklı sebeplerinden dolayı atama sayılarında yeteri kadar kadronun ayrılması için talepler gelmeye devam ediyor. Bu taleplerden biriside atama bekleyen rehber öğretmenlere ait. Atama bekleyen binlerce rehber öğretmen, yaklaşan Şubat ayı öğretmen atamalarında kendilerine yeteri kadar kadro ayrılmasını talep ediyor. Milli  Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanacak olan branş dağılımında kendilerine olan ihtiyacın göz ardı edilmeden en az 1500 kadro verilmesini bekliyorlar. Kendilerine olan ihtiyacın oldukça fazla olduklarını belirtirlerken, bu ihtiyacın geri çevrilmemesi ve kendilerine bu bağlamda yeteri kadar kadro ayrılmasını talep ediyorlar. Yapılacak olan 15 bin atamanın içinde en az yüzde 10 civarında bir kontenjan beklediklerini söylerlerken, bu talebin geri çevrilmemesini istiyorlar.  
 

EĞİTİMİN KALİTESİ İÇİN BU TALEP KARŞILANMALI 

 

Son günlerde okullarda yaşanan bir takım sorunların artış göstermesi, öğrencilerin başarılarının artması ve derslere daha iyi odaklanabilmesi için var olan ihtiyacın bir an önce kapatılması gerektiğini düşünen rehber öğretmenler, yapılacak olan atamalarda kendilerine yeteri kadar kadro ayrılmaması durumunda bu sorunların daha da büyüyeceğine dikkat çekiyorlar. Son yıllarda artan şiddet olayları ve sınav stresi ile birlikte okullarda yaşanan bir takım sorunların çözümünün rehber öğretmenlerin ellerinden geçtiği savunulurken, yer yer okullarda hiç bir rehber öğretmen bulunmadığını da belirterek, okullarda en az iki tane rehber öğretmenin bulunması gerektiğini belirttiler. 

 

Eğitimdeki kalitenin artması ve bir takım sorunların çözülmesi için öğrencilerin kendilerine ihtiyacı olduğunu belirten öğretmen adaylarının şimdi gözü kulağı ilerleyen haftalarda açıklanacak olan kontenjan dağılımına çevrilmiş durumdadır. Bir çok nedenden dolayı kendilerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünen rehber öğretmenler, ilerleyen günler içerisinde kadro dağılımın açıklandığı zaman kendilerinden yapılacak olan atama sayısının istedikleri gibi olmasını görmek istiyorlar. Bunun için yetkililerden tüm durumları düşünerek kendilerine ayrılacak kadronun bu doğrultuda yapılmasını ve eğitimin kalitesi için bu taleplerin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorlar. 
 
mebmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol