Rehber öğretmenler, rehber olamıyor

Sabahçılar dersten çıkıyor, öğlenciler derse giriyor.

Okulun bahçesi de, koridorları da hınca hınç dolu...

Burası Esenyur'ta bir ilkokul. Okulun mevcudu; 3 bin 500. Okuldaki rehber öğretmen sayısı ise; iki. Onlar da harıl harıl çalışmak zorunda çünkü bir rehber öğretmene düşen öğrenci sayısı iki bine yakın. Hiç tanımadıkları ve iletişime geçemedikleri yüzlerce öğrenci sırada bekliyor. Oysa yönetmeliğe göre bu okulda görev yapması gereken rehber sayısı en az 8 olmalı...

Rehber öğretmeni olmayan okullar da var

Bu okul, rehberlik sisteminin yetersizliğine tek örnek değil.

Türkiye'deki eğitim sistemindeki en büyük eksiklerden biri rehberlik hizmeti. Öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini keşfetmek, sorunlarını belirlemek ve sağlıklı bir kariyer yönlendirmesi yapması beklenen rehber öğretmenlerin sayısı yetersiz. Türkiye'de öğretmen açığının en fazla olduğu alanların başında rehberlik geliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Al Jazeera Türk ile paylaştığı verilere göre Türkiye'de 27 bin 798 rehber öğretmen görev yapıyor. Ancak hala 10 bin 671 rehber öğretmen açığı var. Kimi okullarda hiç rehber öğretmen bulunmuyor. Kimilerinde ise binlerce öğrenciye bir rehber öğretmen düşüyor. Oysa uzmanlara göre sağlıklı bir rehberlik ve danışma hizmeti için bir öğretmene 200-250 öğrenci düşmesi ideali.

Okullar arasında da ciddi farklar var. İstanbul Akatlar'daki 2 bin 700 öğrencili özel bir okulda 19 kişilik rehberlik kadrosu bulunurken, örneğin Sultanbeyli'deki Namık Kemal İlkokulu'nda 1600 öğrencili okulun tek bir rehber öğretmeni bile yok. Bu okula bir rehber görevlendirildi, yakında göreve başlaması bekleniyor ancak bin 600 öğrenciye tek başına ne kadar yetebileceği belli değil.

Türkiye ortalaması; bir rehbere 1225 öğrenci

Eğitim Reformu Girişimi'nin 2011 verilerine göre, Türkiye genelinde ilköğretimde bir rehber öğretmene 225, orta öğretimde 554, meslek liselerinde 707 öğrenci düşüyor.

Al Jazeera Türk, psikolojik danışman ve rehberlerle konuştu. Rehberler ise, okullarının ve kendi isimlerinin yazılmaması şartıyla yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim