Öğretmen Diyarı

Rehber Ögretmen Maaslari Ne Kadardir? (2014)

 

İşte tamda bu noktada sizden gelen soruları cevaplamak üzere bu yıl itibariyle rehber öğretmenlerin maaşlarının ne kadar olduğunu belirten bir yazı yazmak istedim.

Öncelikle “Rehber Öğretmen” lerin maaşlarına ilişkin bir kaç yanılgıyı düzeltmek isterim. Bunlar sırasıyla;

  1. Rehberl öğretmenlerin maaşları tüm Rürkiye genelinde aynıdır.Bölge, şehir veya ilçe bazında maaşlar arasında fark yoktur.Edirne’den Kars’a bu konuda bir farklılık göremezsiniz.
  2. Rehber öğretmenler okulöncesi,ilkokul,lise veya dengi okulların hepsinde aynı maaş ve aynı ek ders ücretini alırlar.Okula veya kuruma göre rehber öğretmenin maaşı veya ek ders değişmez.
  3. Rehber öğretmenlerin ek ders sayıları sabittir. Eğitim öğretimin fiilin yapıldı her hafta için toplam 18 aylık 72 saat ek ders ücreti alırlar.Ek ders ücretleri sadece hafta, tatil,izin vs gibi durumlarda eksilir ancak ek artmaz.Aylık 72 saat sabit rehber öğretmen ek ders ücretidir.
  4. Rehber öğretmenlerin haftalık zorunlu mesai saatleri diye bir şey yoktur.Zorunlu olan haftalık 30 saat çalışması gerektiğidir.Ancak bu 30 saat okulun özellikleri, eğitim öğretim şekli veya diğer koşullar gereği esenetilebilir.Örneğin 9-3 çalışılabileceği gibi öğlen 1-6 veya sabah 8-2 saatleri arasında da çalışmak mümkündür.
  5. Rehber öğretmenler maaşları karşılığı okutmak zorunda oldukları dersi eksik okuturlarsa ek derslerinden maaşlarına karşılık bölüm çıkarılır ve ek dersleri bu şekilde hesaplanır.
  6. Rehber öğretmen maaşları ile herhangi bir branştaki öğretmenin maaşları her yönüyle aynıdır.Örneğin aynı zamanda başlayan iki öğretmenden rehberlik ve matematik branşına sahip iki öğretmenin maaşları özellikleri aynı olması halinde tamamen aynıdır.
  7. Rehber öğretmenler branş öğretmeni olarak geçerler ve maaş olarak diğer branş öğretmenlerinden bir farklılıkları yoktur.
  8. Psikoloji veya diğer alanlardan mazun olup rehber öğretmen olanlarda aynı maaşı alırlar ve pdr mezunları gibi değerlendirilirler.

Şimdi bu soruları cevapladıktan sonra artık maaşlarla ilgili rakamları ifade edebiliriz.

Bugün itibariyle göreve başlayan tüm öğretmenler gibi rehber öğretmenlerde 9/1 kademe ve dereceden öğretmen olurlar. Bu göre göreve yeni başlamış bir rehber öğretmenin maaşı Ocak 2014 itibariyle 2.082tl’dir. liradır.Bu net maaş olup bu maaşa yukarda belirttiğim sebeplerle ek derslerinde bir eksiklik olmaması halinde  700 tl de ek ders ücret eklenecektir.Sonuç olarak bir rehber öğretmen göreve başladığı yıl itibariyle 2700-2800 tl aylı bir gelir elde edebilmektedir.

Eğer bu göreve yeni başlayan rehber öğretmen aynı zamanda sendika üyesi ise o taktir de maaşı 2.216 tlolmaktadır.Buradaki fark devletin sendikalı çalışanlara ödediği maaş farkı olan 34 liradan oluşmaktadır.

Bir diğer husus bu maaş oranı ilk altı ay için geçerli olup temmuz maaşı ile bir farklılık daha ortaya çıkmaktadır.Devlet maaşınızdan yıllık kazancınız toplam 10.000 tl olana kadar gelir vergisi olarak %15 kesinti yaparken bu kazanç 10.000 tl yi aşınca -ki haziran maaşına denk geliyor- aştığı zaman gelir vergisi kesintisini % 20 olarak uyguluyor ve maaşınızdan %5 lik bir ek kesinti olmuş oluyor.Bunun yapılmasının sebebi devlet sizi 10.000 tl kazandıktan sonra zengin olarak değerlendiriyor ve bu sebeple kesintiyi arttırıyor.

Rehber öğretmenlerle ilgili son bir fark vardır.Yukarıda anlattığım tüm farklar Milli Eğitim Bkaanlığına Bağlı bir okulda çalışan rehber öğretmenlere ilişkin farklardır.Bir de MEB’e bağlı olarak Rehberlik Araştırma Merkezlerinde çalışmaktayız. RAM’larda çalışan rehber öğretmenlerde yukardaki maaş şarlarının tamamına sahiptirler ancak maaş olarak okulda çalışan rehber öğretmenlere ek olarak ek ders ücretlerini % 25 daha fazla alırlar. Yani okulda çalışan bir rehber öğretmen 700 tl ek ders aldığı zaman aynı şartlardaki o ay için RAM da çalışan bir rehber öğretmen 175 tl fazla almaktadır.Bunun sebebide okulda 30 saatlik mesai varken RAM da mesai süresi 40 sattir.

Sonuç olarak Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunları devlet kadrolarına atanıp rehber öğretmen olarak çalışmaları halinde bu maaşları almaktadırlar. Sorularınız için yorum bölümünden yazabilirsiniz.

İdris Gündüzalp/Rehber Öğretmen

 

pdrgunlugu.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol