Öğretmen Diyarı

Polis öğretmenleri fişlemiş

Yeni MEB yasa tasarısının geri çekilmesi talebiyle iş bırakıp yasal haklarını kullanarak, 26 Şubat tarihinde İzmit Merkez Bankası önünden Sabri Yalım Parkı’na kadar bir yürüyüş düzenleyen öğretmenlerin, polis tarafından resmen fişlendiği ortaya çıktı. Eğitim-İş, Eğitim-Sen ve Türk Eğitim-Sen’in ortaklaşa düzenlediği eyleme katılan 4 binin üzerindeki öğretmenlerinden, çoğu sendika yöneticisi olan 21’i hakkında Emniyet Müdürlüğü tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kapalı bir zarfın içinde yazı gitti. Zarfın içinde, eyleme katılan öğretmenlerin adı soyadı, fotoğrafı ve çalıştığı okul gibi bilgilerin yer aldığı öğrenilirken emniyetin, söz konusu öğretmenlerle ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü’nün soruşturma başlatmasını istediği ileri sürüldü.

 

 

 

SUÇ GİBİ GÖSTERİLDİ

Fişleme olayı şöyle gelişti: Polis, öğretmenleri görüntüleyerek, eyleme katılanlar hakkında bir isim listesi ile bir de fotoğraf ve görüntü CD’si hazırladı. Emniyet’te oluşturulan bu doküman, daha sonra kapalı zarf içinde Kocaeli Valiliği’ne bağlı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ulaştırdı. Geçtiğimiz hafta içinde ise Milli Eğitim Müdürlüğü, söz konusu fişleme zarflarını öğretmenlerin çalıştığı okulların müdürlük makamına gönderdi. Öte yandan, Emniyet’in konuyla ilgili Valiliğe yazdığı yazıda eylemin bir suç gibi gösterilmeye çalışılması dikkat çekti. Emniyetin yazısındaki ‘konu’ kısmında ‘İzinsiz eyleme katılan memurlar’ yazıldı.

 

 

BİZİ YILDIRAMAZLAR

Fişleme skandalı ile ilgili sendikalardan tepki geldi. Konuyla ilgili konuşan Eğitim-İş Şube Başkanı Bilal Şener: “Sendikal eylemlerde memurlara ceza olmadığı için dosya kapatılır. Şimdi farklı yöntemlerle uyguluyorlar. Korkutmaya çalışıyorlar. Bu da bizim Kocaeli’ye özgü bir şey. Yani emniyet, eyleme katılan bazı öğretmenleri fişleme yoluna gitmişler. Valiliğe de yazı yazmışlar. Bizi bu yöntemlerle asla yıldıramazlar. Biz haklarımızın sonuna kadar farkındayız ve onları kullanmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

 

 

MÜCADELEYE DEVAM

Fişleme skandalına tepki gösteren Eğitim-Sen Şube Başkanı Suca Omurca ise kendilerinin sendika olacak mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. Polis tarafından fişlenen 21 öğretmenin 17 kişinin Eğitim-Sen, 2 kişinin Eğitim-İş ve 2 kişinin de Türk Eğitim-Sen üyesi olduğunu vurgulayan Omurca, “Bize yapılan baskılara asla boyun eğmeyeceğiz. Biz sendika olarak anayasal hakkımızı kullandık ve bundan sonra da kullanmaya devam edeceğiz. Yapılanlara rağmen, korkmayacağız, susmayacağız ve mücadele etmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu

\"yazi\"

Mustafa K. Erol
Manşetkocaeli.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim