Öğretmen Diyarı

Özür Tayinlerinde 13 Bin 788 Öğretmen Yer Değiştirdi

Milli Eğitim Bakanlığı 5-16 Ocak 2015 tarihleri arasında il içi ve iller arası özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemleri için iki aşamadan oluşan başvuruları almış, takvimde belirtildiği üzere 19 Ocak'ta başvuru sonuçları atama.meb.gov.tr adresinden duyurulmuştu. Bugün ise hangi branştan hangi kuruma kaç hizmet puanı ile atanıldığına dair çizelge yayınlandı.

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı verilere göre 13 bin 788 öğretmen özür durumundan dolayı yer değiştirdi. Yer değiştirenlerin 3 bin 345'ini Sınıf öğretmenleri oluşturdu. Bilindiği gibi eski bakan Ömer Dinçer zamanında, 2012 yılında 4+4+4 eğitim sistemine geçilmiş ve 30 binden fazla Sınıf öğretmeni norm fazlası olmuştu. O zamandan bu zamana kadar yapılan tayinlerde Sınıf öğretmenleri çok zor yer değiştirebiliyordu. Aradan 3 yıl geçti, Sınıf öğretmenliği açısından 4+4+4'ün getirdiği dezavantajların büyük bir kısmının ortadan kalktığı görülüyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nda 859 bin öğretmen görev yapıyor ve bu sayının 207 binini Sınıf öğretmenleri oluşturuyor.

 2015 YILI OCAK AYI İL İÇİ VE İLLER ARASI YER DEĞİŞTİRME İŞLEMLERİ SONUCUNDA OLUŞAN TABAN PUANLAR İÇİN TIKLAYINIZ

 Yapılan 13 bin 788 atamanın çok büyük bir bölümünün doğu illerinden batı illerine geçiş olduğu görülüyor ve tayinlerin yine çok büyük bir kısmı eş özrüne dayalı gerçekleştiği anlaşılıyor. Öte yandan Sınıf öğretmenliğinin yanı sıra Okul Öncesi öğretmenliği, İlköğretim Matematik öğretmenliği ve İngilizce öğretmenliği branşlarından da yer değiştirme işlemlerinin oldukça fazla olduğu gözüküyor. Milli Eğitim Bakanlığı kurumlara yapılan atamalar ve hizmet puanlarına ilişkin detaylı bir liste yayınladı.

  

Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol