Öğretmen Diyarı

ÖZÜR GRUBU ATAMALARI HAFTAYA BAŞLIYOR

ÖZÜR ATAMALARI HAFTAYA BAŞLIYORÖğretmenlerin özre bağlı yer değiştirme hafta başlıyor. Milli eğitim Bakanlığı'nın İKGM adresinden yapılarak kontenjanlar ve öğretmen ihtiyacı olan okullar branş branş belirlenip, öğretmenlere sunulacak.  


Öğretmenlerin özre bağlı yer değiştirme 13-25 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.  


Özür atamaları için bu yıl yapılan bir değişikliği öğretmenlerimizin bilmesi gerekir...


O değişikliği SORU-CEVAP şeklinde açıklayalım...


Çünkü; Eş durumundan atama yönetmeliğinde önemli değişiklikler oldu. Buna göre, en önemli şart 3 yıldır SGK'lı olarak çalışıyor olması.. Munzam sandıklarda ise SGK'ya devri olmadığı için tayin hakkı yok.


SORU: Ben yeni bir bankaya girdim. Eşim Doğu'da öğretmen, eşimin benim olduğum şehre gelmesi için eş durumu tayini nasıl yapabiliriz? Üç sene bekleme şartı olduğu söyleniyor, doğru mudur? (Girmiş olduğum bankaya sorduğumda ssk, Bağkur veya Emekli Sandığı olmadığını söylüyor. 'Munzam sandığa bağlıyız' deniliyor.) 


CEVAP: Eş durumundan tayini düzenleyen yönetmelikte son dönemde önemli değişiklikler yaşandı. Buna göre; kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir akdiyle işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere tayin mümkün. Ancak burada en önemli şart 3 yıldır SGK'lı olarak çalışıyor olmak. Munzam sandıkların SGK'ya devri gerçekleşmediği için sizin bu tayin hakkından yararlanmanız bugünkü mevzuat gereğince mümkün değil.


sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim