Öğretmen Diyarı

Özür Grubu Atama Kontenjanları Açıklanıyor, Tercih İşlemleri Başlıyor

Binlerce öğretmeninin heyecanla beklediği özür grubu atama kontenjanları bugün açıklanıyor. Ocak ayı tercih listesinin yayınlanmasının hemen ardından öğretmenler okul tercihlerine başlayacak.

Binlerce öğretmenin özür grubu atama tercihleri bugün Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından alınmaya başlayacak. Geçtiğimiz hafta başlayan başvuruların tamamlanmasının ardından İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından onaylanmasının ardından, bugün öğretmenlerimiz boş olan okullara tercih işlemlerini başlatacak. Böylece gün içerisinde MEB özür grubu tercih listesini yayınlayarak bu listeden her ile ait olan, branş ve okul bazından boş kontenjanlar görülerek tercih işlemleri yapılabilecek. Tercih işlemleri için ayrılan süre ise 15 Ocak Perşembe günü mesai bitimiyle son bulacak. 

 

Şuanda MEB tarafından özür grubu atama kontenjanları ise gün içerisinde MEB'in resmi internet sitesi üzerinden yayınlanacaktır. Heyecan içerisinde bekleyen öğretmenlerin tercihlerini yapmasına sayılı saatler kala, şuan itibariyle gözler MEB'e çevrilmiş durumdadır. Bugün itibariyle açıklanacak olan listeyle 15 Ocak tarihine kadar yapılacak olan tercih işlemlerinin başlamasıyla, yapılacak olan tercihler okul müdürlüklerince onaylanarak bildirilecektir. Bu tercihlerin alınmasından sonra hizmet puanı esas alınarak tercihte bulunan öğretmenlerin atamaları yapılacak, atama sonuçları ise gelecek hafta açıklanacaktır. 

 

Özl hayatı etkileyen nedenlerden dolayı yer değiştirecek olan öğretmenler bu atamalarda daha öncesinden gelen haberle birazcık daha mutlu. Geçtiğimiz haftalarda daha önce yayınlanan özür grubu atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yer alan ve çerçeve yönetmelik olmasından dolayı eşi özel sektörde çalışanlar için aranan üç yıl şartının, bu atamalarda geçerli olmayacağı bildirildi. Bu atamalardan sonra özellikle eş durumu özründen tercih yapacak olan öğretmenler oldukça çok mutlu olmuş ve sevinmişti. Özür grubu atamalarında en çok kitleyi barındıran eş özrü olduğu için bu açıklamadan sonra başvurularda da bir artış olacağı beklenmektedir. 

 

Özür grubu atama tercih listesi henüz yayınlanmamış olup, en geç öğleden sonra mesai bitimine kadar açıklanması beklenmektedir. Böylece binlerce kişi kendi branşına ait, farklı illerdeki boş olan yerleri tercih edecek. Eş özrü atamalarında esas alınacak durum, eşin sigortasının yatırıldığı ile olacak. Diğer taraftan ise sağlık özrü ve özel hayatı etkileyen sebeplerden dolayıda tercihler yapılabilecek. Eşi askerde olan öğretmenler ise, eşinin askere gitmeden önce sigortasının yatırıldığı ile tercih yapılacak. Aynı okulda bulunan tek açık normu birden fazla öğretmenin tercih etmesi durumunda hizmet puanına bakılarak, hizmet puanı yüksek olan öğretmenin tercihi kabul görecektir. Şuan özür gurubu atama listesi beklenirken, bu liste ile diğer taraftan ülke genelinde branş bazında norm açıklarının tespit edilmesine olanak sağlayacak.

 

 

Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol